İzledim: Ferhangi Şeyler

Yaklaşık okuma süresi: 4 dakika

Oyunu Kozyatağı Kültür Merkezi içerisindeki Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan sahnesinde izledim. Çok uzun zamandır Ferhan Şensoy‘u sahnede izlemek istiyordum ama gerek günlük işlerden gerek de Ferhan Şensoy’un oyunlarını oynadığı Ses Tiyatrosu‘nun olduğu Avrupa Yakası’na yolumun pek düşmemesinden dolayı bu isteğimi bir süre ertelemek zorunda kaldım. Geçen ay içerisinde Ferhangi Şeyler‘in Kozyatağı Kültür Merkezi’nde oynanacağını öğrendikten sonra biletlerin satışa çıkmasını beklemeye başladım. Biletlerin satışa çıktığı ilk gece de salondaki yerimi ayırttım.

Ferhan Şensoy’a olan merakımdan daha önce ufak da olsa Kabare Dev Aynası Tiyatrosu‘nun oyunlarından bahsederken söz etmiştim. Vakit buldukça Ferhan Şensoy’un kitaplarını okumaya, eski tiyatro kayıtlarını izlemeye çalışıyorum. İlk defa Ferhangi Şeyler’de sahnede izleme fırsatım oldu.

Biraz oyundan bahsedecek olursam, Ferhangi Şeyler, Ferhan Şensoy’un 1987 yılından beri oynadığı bir oyunmuş. Oyunmuş diyorum çünkü dile kolay, benim izlediğim oyunun 1828. gösterimiydi. Tek kişilik olan oyunda ev sahibi Orkinos, avukat Tayfun, bakkalın çırakları gibi hayali karakterler de yer alıyor. Ferhan Şensoy iki buçuk saat boyunca bu hayali kahramanlar ile uğraşıyor, başından geçen olayları anlatıyor, zaman zaman bağlamasını eline alıp türküler söylüyor, günlük gazeteleri kendine has üslubuyla yorumluyor. Zaman zaman izleyiciler ile diyaloglara giriyor. Oyunda senelerdir sabit olan karakterler olsa da Ferhan Şensoy izleyiciler ile girilen diyaloglarda, gazetelerdeki haberlerin yorumlanmasında herhangi bir yazılı bir metne kalmadan doğaçlama yapıyor. Tüm bunlar ile beraber oyunu izlemeye gelen izleyicilere zaman zaman kahkalar ile güldürdüğü, zaman zaman da Aşık Mahzuni Şerif, Turgut Uyar gibi isimleri anması ile hüzünlü bir akşam geçirtiyor.

Vakit buldukça Ferhan Şensoy’un kitaplarını okumaya çalıştığımı söylemiştim. Okumak istediğim birkaç kitabını internet üzerinden ya da mağazalardan bulamıyordum. Oyunu izlemek için salona girerken gördüm ki Ortaoyuncular Yayınları‘nın tüm kitapları salon kapısının önüne açılan stantta satılıyor. Oyuna girmeden önce buradan Hacı Komünist ve Kalemimin Sapını Gülle Donattım kitaplarını satın aldım. Stanttaki görevliler oyundan sonra Ferhan Şensoy’un isteyenlerin  kitaplarını imzalayabileceğini söyledi. Oyun bittiğinde salonda yaklaşık 40 kişiydik sanırım kitaplarını imzalatmak isteyenler olarak. Ferhan Şensoy tek tek, dostlukla kitapları imzaladı. Kitaplar akşamdan güzel bir anı olarak kalsa da Ferhan Şensoy’u sahne ışıkları altında değil de yakından görmek, yaşlandığını, yorulduğunu, sahnedeki Ferhan Şensoy ile arasında çok fazla fark olduğunu anlamak hem hüzünlendirdi hem o ana tanık olmanın mutluluğunu yaşattı.


Ferhan Şensoy, bu sezonun son Ferhangi Şeyler’ini 30 Mayıs’ta Ses Tiyatrosu’nda oynuyormuş. İzlemek gibi bir planınız varsa erteleyip, yeni sezona kadar beklemeyin derim.


Güncelleme: 27 Ocak 2016

Ferhangi Şeyler’i Özgür Hanım‘la birlikte Kadıköy Halk Eğitim Merkezi‘nde tekrar izledik bu akşam. İzleme listemdeki değişmez bir oyun olarak her sezon izlemek istiyorum. Umarım uzun yıllar sürdürebilirim bunu.


Güncelleme: 17 Ekim 2016

Bu defa Sercan’la birlikte yine Kadıköy Halk Eğitim Merkezi‘nde izledim Ferhangi Şeyler’i. 2016 senesinde sahnede iki defa izleme şansım oldu Ferhan Şensoy’u. Ama sanırım artık Ses Tiyatrosu‘nda izlemek istiyorum. Ortaoyuncular’ın eski oyunlarının kayıtlarını izledikçe bu isteğim daha da harlanıyor. Önümüzdeki sezon için aklımdaki en öncelikli seyir planım bu.