Mesut Süre Stand Up, Alpay Erdem Stand Up, Fazlı Polat Stand Up

Yaklaşık okuma süresi: 3 dakika

Mesut Süre Stand Up

Mesut Süre‘nin tek kişilik stand up gösterisi Siz Hepiniz Ben Tek‘i Kadıköy Festival Park Sahnesi’nde izledim. Festival Park, İBB tarafından Kadıköy burnuna konuşlandırılmış geçici bir festival alanı. Haziran ayı başından bu yana çeşitli konserlere, stand up gösterilerine ve atölyelere ev sahipliği yapıyor.

Uzunca bir süredir Mesut Süre’nin içerisinde olduğu neredeyse her işi takip ediyorum fakat stand up gösterisini izleme fırsatım olmamıştı. Festival Park’taki gösterisi bir saat civarı sürdü. Gösterisinin tamamının bu kadar olduğunu sanmıyorum. Muhtemelen setlerinden bazı parçaları seçerek anlattı. Yine muhtemelen o nedenle olacak ki anlattığı hikâyeler birbirinden çok kopuktu. Yaptığı hızlı konu geçişleri, sürekli kalan süreyi kontrol etmesi, büyük bir alanda izleyiciyle çok sık ve uzun süreli etkileşimlere girmesi bana pek keyif vermedi. Elbette yine güldüm ama daha çok eğlendiğim Mesut Süre işleri var. Denk getirebilirsem küçük ve kapalı bir salonda gösterisinin tamamını izlemek isterim.

Alpay Erdem Stand Up

Alpay Erdem‘in stand up gösterisini Müze Gazhane Q Deck’de izledim. Yine Mesut Süre’ninkine benzer şekilde bir saat civarı sürdü gösterisi ve seçme hikâyelerden oluşuyordu.

Alpay Erdem’in şahsına münhasır bir anlatım üslubu var. Başlarda kulağa garip geliyor ama konuşma ritmine alışınca keyifli bir hâl alıyor. Gerçi kendi deyimiyle buna ayak uyduramayıp gösterisinde uyuyanlar veya erken ayrılanlar da oluyormuş ama ben epey eğlendim. Deniz Alnıtemiz‘e yakın buluyorum tarzını aslında. Muhtemelen stand up jargonunda böyle bir şey yok ama ben “sakin komik” diyorum onlara. Büyük hareketler ve tepkiler olmadan, seyirciyle çok az etkileşime girerek, olabildiğince süssüz ve sakin bir anlatıları oluyor. Hikâyeleri gayet keyifli Alpay Erdem’in. Birkaçına video kayıtlarından aşinaydım. Diğerleri yeniydi benim için.

Fazlı Polat Stand Up

Fazlı Polat‘ın stand up gösterisini Watergarden‘daki Duru Tiyatro Ataşehir‘de izledim. Onu da tıpkı Mesut Süre’de olduğu gibi neredeyse tüm işlerinde takip ediyorum. -Evet, bir dönem nifak dâhil olmak üzere.-

İki perdelik bir gösterisi var Fazlı Polat’ın. Çimen ve Meksika Açmazı‘ndaki samimi ve sözünü sakınmayan üslubu gösterisinde de hâkim. Hikâyelerini beğendim ama yakın zamanda çok fazla çocuk sahibi komedyen izledim sanırım peş peşe. O nedenle gösteri özelinde gayet eğlenceli olsalar da bana tekrar geldiği için o kısımlardan keyif aldığımı söyleyemem. Onun dışında yine “sakin komik” kategorisine koyacağım bir komedyen Fazlı Polat. Diğer programlardaki alışkanlığımdan mı bilmiyorum sanki yanında birisi daha olsa sahnedekinin üç beş gömlek üstüne çıkacakmış gibi hissettim gösteri boyunca.

Gösterinin finali için ben de Mesut Süre ve Anlatanadam gibi düşünüyorum. Gösteriyi izleyenlere veya izleyecek olanlara ufak bir not olsun bu da.