İzledim: Enver Aysever’le Aykırı Kumpanya

Yaklaşık okuma süresi: 2 dk.

Aykırı Kumpanya’yı Kozyatağı Kültür Merkezi, Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi’nde izledim. Daha önce Enver Aysever’i yalnızca Aykırı Sorular programından tanıyordum, herhangi bir kitabını okumamış, oyununu izlememiştim. Aykırı Kumpanya’nın birkaç tanıtım videosuna internette denk geldikten sonra gidip, izlemek istedim.

Nazım Hikmet’ten, Sabahattin Ali’ye, Metin Altıok’dan Uğur Mumcu’ya, Gezi Parkı Direnişi’nden, Sivas Katliamı’na, Behçet Aysan’dan Aziz Nesin’e kadar birçok konu üzerine Enver Aysever’in anlatıları şeklinde devam eden oyun özellikle Enver Aysever’in anılarından oluşan bölümlerde tüm salonu güldürürken, Gezi Parkı ve Madımak Oteli’nden söz açıldığı zamanlarda tüm salonu sessizliğe ve hüzne gark etti.

İçeriği politik olarak nitelendirilebilecek oyunda hem bugünkü hem geçmiş iktidarlar ve muhalefetler üzerinden anlatılar yapıldı. Oyunun en fazla güldüren bölümleri de objektif olmasından dolayı bu bölümler oldu. Keza yine Enver Aysever’in Aykırı Sorular ve Dört Bir Taraf programlarından kalan anıları da keyifli bölümlerdendi.

Oyunda Enver Aysever’e dört müzisyen gitarı, piyanosu, kemanı ve akordiyonu ile eşlik ediyor. Anlatılar üzerine çalınıp, söylenen şarkılarda Enver Aysever de davulun başına geçerek, yetenekleri ile izleyicileri şaşırttı. Özellikle salonun sessizliğe gömüldüğü anlarda Aykırı Kumpanya Orkestrası”nın performansı bir konser içerisindeymişiz gibi hissettirdi.

Müzikle, şiirle, edebiyatla devam eden oyunda izleyiciler arasında yer alan Dilek Türkan da sahneye gelerek Fikrimin İnce Gülü şarkısını tüm salonla beraber söyledi.

Oyun içerisinde Enver Aysever’in son kitabı Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı’nın tanıtım klibi de ilk defa yayınlandı. Oyun sonunda isteyenler için Enver Aysever fuayede kitaplarını imzaladı.

Her saniyesi dolu dolu geçen, gönül rahatlığı ile izlenmesi için tavsiyede bulunabileceğim bir oyun oldu. Enver Aysever, kendisinden benim gibi yalnızca yaptığı televizyon programlarından bilgi sahibi olanların aklında muhtemelen sert ve ciddi tavrı ile kalmıştır. Fakat sahnedeki Enver Aysever yeri geldiğinde eğlenceli, hüzünlü ve kaygılı bir adam olarak karşımızdaydı.

Fikir vermesi açısından oyunun şöyle bir tanıtım videosu da mevcut.