Duyurdum: 15. Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaKadıköy Belediyesi‘nin geleneksel olarak düzenlediği açık hava tiyatro festivalinin bu sene 15.’si gerçekleşiyor. Festivalin bu seneki programı bugün Kadıköy Belediyesi’nin internet sitesinde paylaşıldı. Programa göre 4 Ağustos‘ta başlayıp, 18 Ağustos‘ta sona erecek olan festivalde toplam 15 oyun sahnelenecek. Bam‘ın Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin oyunuyla başlayacak olan festival, Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu, Entropi Sahne, Hayal Perdesi, Moda Sahnesi, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları, Semaver Kumpanya, Merve Engin, Tiyatrokare, Ezop Sahne, Yolcu Tiyatro, Kadıköy Emek Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Uygur Sanat Tiyatrosu ve Dostlar Tiyatrosu yapımları ile devam edecek.

Kadıköy Belediyesi geçen sene başlattığı oyunlara davetiyeli giriş uygulamasını bu sene de sürdürüyor. Oyun davetiyeleri oyun günü 14:00 – 19:00 saatleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi ve Süreyya Operası gişelerinden alınabilecek. Bir kişinin en fazla kaç davetiye alabileceği gibi detaylar hakkında bir bilgi verilmemiş. (Barış Manço Kültür Merkezi gişesiyle görüştüm. Bir kişi en fazla iki adet davetiye alabiliyormuş. Davetiyeler saat 20:55’e kadar geçerli olacakmış. 20:55’ten sonra sahnede boş koltuk kalırsa sahne önündeki sıradan izleyiciler alınacakmış.) Geçen sene festival boyunca süregelen davetiye sorunları belediye çalışanlarıyla izleyiciler arasında fazlaca tartışmalara neden olmuş, davetiye organizasyonu birkaç defa şekil değiştirmişti. Sanırım bu sene benzer sorunları aşmak için organizasyon kültür merkezi gişelerine devredilmiş.

Programda sezon boyunca fırsat bulup izleyemediğim veya açık havada tekrar izlemek istediğim birçok oyun var. Bakalım yine tüm oyunları izleme düsturuyla çıktığım yolda hangi oyunları izleyebileceğim. İzledikçe günlüklerini yazarım. Unutmadan başlama saati 21:00 olan tüm oyunların sahnelenme yeri Selamiçeşme Özgürlük Parkı Açık Hava Sahnesi.