İzledim: Che ve Ulrike

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Oyunu Dünya Tiyatrolar Günü’nde Kadıköy’de, Barış Manço Kültür Merkezi’nde izledim. Oyunda, bir tiyatro oyunu hazırlama mizanseninde Ernesto Che Guevara ve Ulrike Meinhof’un hayatları konu olarak işlendi. Che’nin hayatı konusunda oyunda anlatılan konulara yabancılık çekmeyecek, ucu açık kalan konuları kafamda birleştirecek kadar bilgim vardı ama Ulrike Meinrof ismi hakkında bilgim yoktu. Bu neden daha önce Sinan Süleymaniye’de oyunu için de söylediğim gibi karakterler ve o dönemlerin şartları hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olmak oyundan fazla keyfi alınmasını sağlayabilir.

1 buçuk saat süren oyun tek perde olarak sahnelenmesine rağmen karakterlerin hayatları standart bir biyografi anlatımının dışında, çok fazla didaktik olmadan, yer yer mizahi bir şekilde ele alındı. Oyun boyunca Che’nin çocukluğundan, astım hastalığına, motor seyahatlerinden, Fidel Castro ile tanışmasına ve halkların haklarını savunma fikrinin kafasında oluşmasını etkileyen olaylara kadar birçok detay işlendi.

Solcu bir gazeteci olan ve katıldığı siyasal oluşumlardan dolayı ömür boyu hapis cezasını çarptırılan Ulrike Meinhof ile Che’nin hayatlarının oyunda kesişmesinin nedeni ise farklı zamanlarda, farklı yerlerde, benzer hayatları yaşamaları ve inandıkları değerler uğruna ölmelerinden kaynaklanıyor. Oyunda bu iki karakter başlarından geçen olayları, yaşadıklarını çoğu zaman bir sohbet havasında anlattılar. Yine de genel olarak bakılırsa oyun Che’nin ve Ulrike’nin hayatlarının anlatıldığı, birbirinden kopuk olmayan iki bölümden oluşuyor denilebilir.

Oyun tanıtımında oyunun iki senelik bir araştırma ve inceleme aşamasından sonra hazırlandığı belirtiliyor. Özellikle karakterler üzerinde anlatılan detaylarda oyuna verilen bu emeği görmek mümkün. Tarih ile arası pek iyi olmayanların da sıkılmadan izleyerek, bu iki dava insanı hakkında bilgi sahibi olabileceklerini düşündüğüm bir oyun.

Daha önce de söylediğim gibi Che ve Ulrike Meinhof hakkında oyuna gitmeden önce en azından şuradan ve buradan ufak bir ön okuma yapmak faydalı olacaktır. Son olarak söyleyeyim, Bizim Tiyatro ekibi tarafından hazırlanan oyun Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahnelenmeye devam ediyor.