En Kısa Gecenin Rüyası Öncesinde

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

William Shakespare oyunlarını okuma planım vardı fakat Bir Yaz Gecesi Rüyası’na öncelik vermem Moda Sahnesi vesilesi ile oldu. Moda Sahnesi, 1 Ekim’den itibaren Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununu, En Kısa Gecenin Rüyası ismi ile sahneye taşıyacak. Hamlet oyununda da olduğu gibi oyunun çevirisi tekrar yapılmış ve isim olarak En Kısa Gecenin Rüyası uygun görülmüş. Oyunun baskılarına baktığımda Yaz Ortasında Bir Gecelik Rüya, Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası, Bahar Noktası gibi farklı isimlendirmeler karşıma çıktı. Oyun en kısa gecenin yaşandığı bir gün dönümünde geçtiği için tüm isimler bir şekilde anlamını karşılıyor aslında.

Oyunu okuduğumdan beri oyunun sahnede nasıl bir şey ile karşılacağımı bir türlü tahayyül edemiyorum. Nasıl bir dekoru olur, kostümleri nasıl olur, şimdilik aklımdaki sorular. Bunlara bir de oyuna bilet alırken karşılaştığım alışılmışın dışında bir sahne tasarımı iyiden iyiye beni heyecanlandırdı. Sahne ile ilgili herhangi bir görsel bulunmamasına rağmen bilet satın alma ekranında seyirci koltuklarının sahnenin iki yanına sıralanmış görünüyor. Daha önce Tatbikat Sahnesi’nde izlediğim oyunlardaki gibi alternatif bir sahne düzeni ile karşılacağız sanıyorum izleyiciler olarak oyun günü.

Oyunda en çok merak ettiğim karakterler Theseus ve Lysander. Theseus’u ve Oberon’u dönüşümlü olarak Timur Acar oynayacakmış, Lysander rolünü ise Onur Ünsal. Oyun ekibinde ise Mert Fırsat, Melis Birkan, Beyza Şekerci, Didem Balçın gibi isimler yer alıyor.

Oyunun prova notları günlük olarak Moda Sahnesi’nin web sitesindeki ilgili bölüme ekleniyor. Oyunun hazırlık aşamasında çekilen fotoğraflar da notların sonunda yer alıyor. Meraklısı için takip etmesi oldukça keyifli bir bölüm. Şimdiye kadar Moda Sahnesi ve Oyun Atölyesi’nin web sitelerinde karşılaştım bu bölümle. Umarım diğer tiyatro toplulukları için de örnek teşkil eder.

Oyunun 4 Ekim’deki gösterimine aldım biletimi. Daha önce herhangi bir oyunun prömiyerini izleme fırsatı bulamadığımdan bu oyunda deneyimlemek istiyordum. Fakat biletlerin satışa çıktığı gün oyuna olan aşırı ilgiden dolayı ilk gösterime bilet bulamayıp, prömiyer hayallerimi de başka bir oyuna ertelemek zorunda kaldım.

Oyun bilet aldığımda henüz oyunun afişi tasarlanmamıştı. Oyun ekibinin toplu çekilen fotoğrafının üstüne ekip bilgilerinin yazıldığı geçici bir afiş tasarımı vardı sitede. Günlüğü yazarken tekrar kontrol ettim. Ethem Onur Bilgiç tarafından tasarlanan afiş eskisi ile değiştirilmiş. Son olarak afişi vererek günlüğü bitireyim ve 4 Ekim tarihi iple çekmeye devam edeyim.