İzledim: Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i

Yaklaşık okuma süresi: 3 dakikaKim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i sezon içerisinde Moda Sahnesi’nin programında çokça rast geldiğim bir oyundu. İzleme fırsatım olmadı ama gişede farklı oyunlar için bilet alırken birkaç defa izleyicilerin ısrarla biletini sormaları dikkatimi çekmişti.

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim yine, harikulade bir oyun. Bitmesin, saatlerce sürüp gitsin istiyor insan izlerken. Muhsin Ertuğrul’un hayatına dair detayları sahnede izleyerek öğrenmek başlı başına bir keyif. Bir tiyatro adamının en güzel anlatılacağı yer de bir tiyatro sahnesidir sanıyorum, hem bir manalı anma hem de kuşaklar sonrasına bir değeri taşımak konusunda.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, sahneye koyuyor Kim Var Orada? oyununu. 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi mezunları tarafından kurulan topluluk, günümüze kadar tiyatrodan dansa, müzikten çeşitli basılı yayınlara kadar birçok farklı alanda faaliyetlerini sürdürmüş. 2015’in son aylarında da Muhsin Ertuğrul‘un hayatı ile bir nevi Türk tiyatrosunun emekleme ve ayağa kalkma dönemlerini konu alan oyunlarını sahneye koymuşlar. Oyun bu nedenle Türk tiyatro tarihi için bir kaynak olma niteliği taşıyor.

Muhsin Ertuğrul’un anılarını yazması ile başlıyor oyun. Yaşadıklarını, bu yaşına kadar başından geçenleri yazıyor büyük bir özenle. Yine bu yazmaları esnasında Vahram Papazyan ve Latife Hanım, anılarından çıkıp, odasına geliyor Muhsin Ertuğrul’un. Birisi kendisinin ilk hocam olarak nitelendirdiği, geçmişte beraber oyunlar hazırladığı, filmler çektiği Ermeni asıllı bir oyuncu. Diğeri ise Vahram Papazyan ile sahneye koydukları oyunlardan rol arkadaşı. Bu iki karakter etrafında Muhsin Ertuğrul’un tiyatroya hayatına başlaması, tiyatro tutkusu için evinden ayrılmak zorunda kalması, farklı tiyatro kültürlerini öğrenebilmek için defalarca Paris’e gitmesi, Shakespeare ile tanışması, Hamlet’i öğrenmesi, Şehir Tiyatroları’nın başına geçmesi, özetle tiyatro hayatı anlatılıyor.

566a8f0318c77318844e2854

Muhsin Ertuğrul rolünü Cüneyt Yalaz canlandırıyor. Kendisi bu rolü ile bu sene gerçekleştirilen 21. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri‘nde En İyi Erkek Oyuncu, rol arkadaşı İlker Yasin Keskin de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerine layık görülmüş. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu ve oyuncu Cüneyt Yalaz ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler, geçtiğimiz aylarda dirensanat.com’da Sabit Doğan’ın Cüneyt Yalaz ile yaptığı röportajı okuyabilirler. BGST’nin senelerdir devam ettirdiği kültürden ve Cüneyt Yalaz’ın kişisel görüşlerinden oluşan röportaj oldukça detaylı ve keyifli.

Cüneyt Yalaz: BGST Birlikte Oluşturduğumuz Bir Gelenek

Muhsin Ertuğrul yaşamı boyunca farklı Hamlet sahnelemeleri üstünde çalışmış, birçok farklı şekilde sahnelemeler yapmış. Bu çalışmalarında hep bir yenilik, farklılık peşinde olmuş. Yeri gelmiş Hamlet rolünü bir kadın oyuncuya oynatmış, yeri gelmiş Rumeli Hisarı’nı çepeçevre saran bir oyun sahneye koymuş. Oyunun ismi de bu nedenle Muhsin Bey’in Son Hamleti’i. Vahram Papazyan ve Latife Hanım oyun boyunca bir yandan Muhsin Ertuğrul’un anılarında bir gezintiye çıkarken bir yandan da Muhsin Ertuğrul ile bir Hamlet sahnelemeye çalışıyorlar.

14. Kadıköy Tiyatro Festivali ile ilgili olarak izlediğim tüm oyunların günlüklerini yazdıktan sonra bir değerlendirme yazacağım. Ama öncesinde burada da yazmış olayım Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i oyunu en beğendiğim oyun oldu festivalde. Fakat genel izleyici katılımına bakarak aynı şeyi herkes için söylemem pek mümkün değil. Benzer durumlar geçtiğimiz senelerde de yaşandı. Maalesef büyüklüğü azımsanamayacak bir kitle oyunların içeriklerine değil, oyuncularının ve içerisinde yer aldıkları tiyatro topluluğunun ismine bakarak oyunlara katılım gösteriyorlar. Bu yüzden Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i gibi kaliteli yapımlar çok daha az izleyiciye ulaşıyor. Bunun çözümü de festival bünyesinde sahnelenecek oyunların izleyicilere çok daha fazla tanıtılması yönünde bir çalışmada olabilir sanıyorum. Hem ilgili tiyatroyu hem de oyunu tanıtan kısa videolar benim gibi tüm izleyicilerin dikkatini çekecektir diye tahmin ediyorum.

BGST, Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i tiyatro oyununu önümüzdeki sezon da farklı sahnelerde oynamaya devam edecekmiş. Program için BGST’nin web sitesi takip edilebilir.

OYUN KÜNYESİ
Yazan ve Yöneten: Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu
Oynayanlar: Banu Açıkdeniz, Cüneyt Yalaz, İlker Yasin Keskin