Dinledim: Tiyatro Şarkıları

Yaklaşık okuma süresi: 3 dakikaYaklaşık 5 senedir kullandığım emektar MP3 oynatıcım Sony Walkman NWD-B105‘i geçtiğimiz ay emekli ederek Spotify kullanmaya başladım. Açıkçası bu kararı almadan önce uzunca bir süre direndim. Dinleyeceğim şarkıları indirip oynatıcıya atmak metazori bir seçicilikten olsa gerek bana hem daha fazla keyif veriyor hem de telefonumun gün içerisinde herhangi bir müzik servisine harcayacağı şarjın yanıma kar kalmasından dolayı cazip geliyordu. Fakat bir zaman sonra birkaç günde bir 15-20 dakikamı ayırıp çalma listelerimi güncelleme fikri teoride kulağa çok güzel gelse de pratikte hayata geçiremediğim bir eylem olarak kaldı.

Bir süre TTnet Müzik ve Turkcell Müzik de kullandıktan sonra fiyat/performans değeri olarak en uygun bulduğum Spotify’ı kullanmaya başladım. Bir aydır da oldukça memnun bir şekilde, sorun yaşamadan kullanıyorum. Kendime listeler oluşturup, dinleyeceklerimi pratik bir şekilde yönetebiliyorum. Çevrimdışı kullanım özelliğini henüz kullanma fırsatım olmadı. İşim gereği de gün içerisinde internet bağlantısı olan bir cihaz sürekli elimin altında bulunduğu için müzik depolamaya ihtiyaç duymuyorum. Uzunca bir süre de bu özelliği kullanmayacağım gibi duruyor.

Konuyu çok dallanıp, budaklandırmadan günlüğün nedenine gelecek olursam, son günlüğümde Tülay Günal’ın sesini ne kadar  beğendiğimden bahsetmiştim. Kayıtlı bir şarkısı olup olmadığını merak edip, Spotify’da ufak bir arama yaptım ve evreka! Serap Yağız ile beraber seslendirdiği Uzatma Sözü isimli bir parça buldum. İlgili bağlantıları takip ettiğimde şarkının Serap Yağız’ın Tiyatro Şarkıları isimli albüm projesinde yer aldığını gördüm. Aynı albümde Erkan Can’dan Serkan Keskin’e, Çağlar Çorumlu’dan Derya Alabora’ya kadar birçok tiyatro oyuncusu sesleri ile Serap Yağız’a eşlik etmişler. Albümdeki tüm şarkıların ortak özelliği ise Türk tiyatrosunda önemli bir yer tutan oyunlardan seçilmiş olmaları.  BirGün gazetesi tarafından hazırlanmış şuradaki haberde şarkıların hangi oyunlarda geçtiğine dair detaylı bir açıklama mevcut, meraklısı inceleyebilir.

Çoğunluğu Aziz Nesin’in sözlerini yazdığı şarkılardan oluşan albümü ben çok beğendim. İki gündür özellikle çalışırken baştan sona defalarca dinledim. Tadı damağında kalıyor insanın dinlerken. Umarım devamı gelir. Tüm şarkılarını çok beğendiğim albümdeki favori parçalarım Unutma Sözü, Sinekli Dağ ve Biz Dünyaya Lazımız oldu.

Albümde Serap Yağız’a Cem Davran’ın eşlik ettiği Ah Berelim şarkısına bir de klip çekilmiş. Klibi ve şarkı listesini vererek bu günlüğü bitirmiş olayım.

1- Diye Diye (Serap Yağız, Erkan Can)
2- Unutma Sözü (Serap Yağız, Tülay Günal)
3- Giden Ağam Gelen Paşam (Serap Yağız, Çağlar Çorumlu)
4- Perşembe’nin Gelişi (Serap Yağız)
5- Ah Berelim (Serap Yağız, Cem Davran)
6- Yazıt (Serap Yağız, Sacit Akel)
7- Ne Söyle Ne İşit (Serap Yağız, Derya Alabora)
8- Dünya Senin Be Balkabak (Serap Yağız, Cem Davran)
9- Sinekli Dağ (Serap Yağız, Serkan Keskin)
10- Biz Dünyaya Lazımız (Serap Yağız, Sema Moritz)

Meraklısı için albüm bağlantıları: Spotify – Turkcell Müzik – TTNet Müzik