İzledim: Shirley

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaSumru Yavrucuk’un tek kişilik performansı Shirley’i yine Kadıköy Tiyatro Festivali’nde izleme fırsatı buldum. Salona girip, sahneyi ve dekoru incelemeye başladığım andan itibaren aklıma sürekli Günay Karacaoğlu’nun tek kişilik oyunu Basit Bir Ev Kazası geldi. Konusu ve dekoru ile çok benzeşen bir oyun Shirley ile. Meraklısı için Basit Bir Ev Kazası’nın günlüğü burada, ben tekrara düşmüş olmayayım.

Shirley’e dönecek olursam, oyun Londra’da geçiyor. Shirley Valentine 40’lı yaşlarda çocuklarını büyütüp okutmuş, onlar evden gidince de eşi ile yalnızca kalmış bir kadın. Çocuk bakıcılığı yapan Shirley, işinden arta kalan zamanlarda evin tüm işleri ile ilgileniyor. Tüm bunlara rağmen eşinin ona karşı olan ilgisizliği ve hayatlarının monotonluğu Shirley’i mutsuz bir kadın haline getiriyor. Bir gün en yakın arkadaşının kendisine hediye ettiği bir tatil ile biraz olsun yaşadığı hayattan uzaklaşarak kafasını dinlemenin kendisine iyi geleceğini düşünüyor, senelerdir eşi ile aynı yere tatile giden Shirley. Türlü zorluklara göğüs gererek arkadaşı ile beraber farklı bir hayatın mümkün olduğunun farkına varacağı seyahate çıkıyor, Türkiye’ye doğru.

Oyuna yine çok büyük bir ilgi vardı izleyiciler tarafından. Merdiven boşluklarına kadar tüm salon doluydu. Oyun öncesinde ve aralarda ise izleyiciler arasında birçok defa Sumru Yavrucuk’un bir transeksüelin hayatını konu alan tek kişilik oyunu, Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi’nin konuşulduğuna şahit oldum. Shirley performansını da gördükten sonra açıkçası bende de bir merak uyandırdı. Sezon içerisinde sahneleniyor olursa, izlemek için plan yapacağım gibi gözüküyor.

Bir de oyun ile ilgili görsel ararken oyunun geçtiğimiz sezon Konya Devlet Tiyatrosu’nda da sahneye koyulduğunu gördüm, Shirley Valentine ismi ile. Oyuncusu da pek yabancı değil aslında. Geçtiğimiz sezon İstanbul’a turneye de gelen Tarla Kuşuydu Juliet oyununun Juliet’i Bengisu Gürbüzer Doğru. Yine meraklısı için teferruat olacak ama aynı isimle 1989 yapımı bir de film varmış. Onun da IMDB bağlantısı burada.

Yine kısaca özetleyecek olursam, Shirley oyununu ve Sumru Yavrucuk’un performansını ben çok beğendim. İki perde olarak sahneleniyor oyun, toplamda 90 dakika. Konusu benzeşen oyunlardan keyif alanların sıkılmadan izleyebileceklerini düşündüğüm bir süre.

OYUN KÜNYESİ
Yazan: Willy Russell
Yöneten ve Oynayan: Sumcu Yavrucuk