İzledim: Timsahlar

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaBiTiyatro tarafından sahneye koyulan Timsahlar oyununu bu akşam Özgürlük Parkı Açıkhava Sahnesi’nde izleme fırsatı buldum. Oyundan önce benim de ilk defa karşılaştığım BiTiyatro topluluğundan biraz bahsetmek istiyorum. BiTiyatro, 2006 yılında kurulmuş. Kurulduğu günden, 2014 Mart ayına kadar farklı sahnelerde 100’ün üzerinde oyun oynamışlar. 2014 Mart’ında ise kendi sahneleri olan BiSahne’yi Beyoğlu’ndaki Kumbaracı Yokuşu’nda kurmuşlar ve temsillerine burada devam etmeye başlamışlar.

Benim izlediğim Timsahlar oyunu, BiTiyatro’nun kurucularından da olan Christine Sohn’un yazıp, yönettiği bir oyun. Oyunda bir adayı bekleyen iki nöbetçinin ilk istilacıları ile karşılaşmalarını konu olarak ele alıyor. Nöbetçi rollerini Nihat İleri ve Fehmi Karaarslan oynarken istilacı rolünü ise Defne Şener Günay oynuyor. Nöbetçilerin diyalogları ile yavaş bir tempoda başlayan oyun, günün birinde geleceğini ümit ettikleri istilacının adaya ayak basması ile bir anda hareketleniyor. Daha önce, kendi aralarındaki konuşmalarında adaya gelen istilacıları nasıl geri gönderecekleri hakkında planlar yapan ikili, bu kadın istilacı karşısında çok farklı bir konumda buluyorlar kendilerini.

Oyun boyunca, oyuna neden Timsahlar isminin verildiğini düşünüp, durdum. Oyunun sonlarına doğru oyuna ismini veren sahne benim merakımı tatmin etmeyecek bir şekilde oynandı. O kadar ki bir anlık dikkat dağınıklığı yaşasam farketmezdim bile sanıyorum ilgili sahneyi. Konusunun işlenişi ve finali ile pek ısınamadığım bir oyun oldu Timsahlar. Ama 70 dakika olan süresi oldukça ideal bana göre.

Önümüzdeki sezon içerisinde bu yeni tanıştığım tiyatro topluluğunun oyunlarını takip etmeyi düşünüyorum. Oyunlarımı genelde Anadolu Yakası’nda izliyorum. Devlet Tiyatroları’nın Şişli’deki sahnesini saymazsak. Fakat hem BiTiyatro, Kumbaracı50 gibi yeni tanıştığım tiyatro topluluklarını takip etmek hem de Ferhan Şensoy’un Anadolu Yakası’na senede neredeyse bir defa geldiğini ve benim Ferhan Şensoy’u defalarca izlemek isteğimin her geçen gün arttığını düşünürsek önümüzdeki sezon bu alışkanlığımı ufak ufak değiştirmek durumunda kalacağım gibi gözüküyor.

OYUN KÜNYESİ
Yazan ve Yöneten: Christine Sohn
Oyuncular: Nihat İleri, Fehmi Karaarslan, Defne Şener Günay