Duyurdum: 13. Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Sezon bittiğinden beri merakla bekliyordum Kadıköy Tiyatro Festivali’ni. Nihayet festivalin tarihinden sonra oyun programı da açıklandı. Geleneksel olarak her yıl Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilen festivalin bu sene 13.’sü, 3-17 Ağustos tarihleri arasında düzenleniyor.

Festivali düzenli olarak takip edenlerin muhtemelen gözünden kaçmamıştır, programda yapılan değişiklik. Önceki senelerde festival hafta başı başlar, Pazar günü hariç iki hafta boyunca sürerdi. Böylece tiyatro severler toplamda 12 oyun izlemiş olurdu festival boyunca. Bu sene ise festival yine hafta başı başlıyor, Pazar günleri de devam ederek üçüncü haftanın başında sona eriyor. Yani festival boyunca sahnelenecek toplam oyun sayısı 15 ediyor. Bu da bir tiyatro izleyicisi olarak sezonun kapalı olduğu şu dönemlerde beni oldukça heyecanlandıran bir farklılık oldu.

Festival Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nun Ödünç Yaşamlar oyunu ile başlayıp, Dostlar Tiyatrosu’nun İnsanlarım oyunu ile bitiyor. Önceki sene yaşadığım deneyimlere göre yine en çok izleyici alacak oyunların da bu ikisinin olacağı kanaatindeyim. Festival programında beni en çok sevindiren oyun ise İstibdat Kumpanyası oldu. Sezon içerisinde oyunu çok izlemek istemiş, biletini dahil almış fakat organizasyonu yapan firma tarafından oyunun iptal edilmesinden dolayı izleyememiştim. Programda yer alan 15 oyundan yalnızca 1 tanesini daha önce izlemiştim. Kabare Dev Aynası Tiyatrosu’nun Vatan Kurtaran Şaban oyunu. O da açık havada tekrar izlemekten keyif alacağım bir oyun olduğundan programdaki oyunlardan hiçbirini daha önce izlememiş olarak sayıyorum kendimi.

Her oyundan sonra bir günlük ve festival bitiminde toplu bir değerlendirme günlüğü yazmayı planlıyorum. Umarım hava koşulları da festival boyunca uygun olur ve tiyatro ile dolu dolu geçen iki hafta geçirmiş oluruz. Son olarak programı vererek, günlüğü bitireyim.