İzledim: Bütün Çılgınlar Sever Beni

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Zamana yayarak Moda Sahnesi‘nin tüm oyunlarını izlemek istiyordum. Geçtiğimiz hafta sonu Özgür Hanım ile birlikte Bütün Çılgınlar Sever Beni‘yi izleyerek Moda Sahnesi izlenecekler listesinden bir oyun silmiş olduk. Yanılmıyorsam yalnızca Parkta Güzel Bir Gün oyunu kaldı o listede. Parkta Güzel Bir Gün oyununu geçtiğimiz sezon İstanbul’a turneye gelen Trabzon Devlet Tiyatrosu’ndan izlemiş, çokça beğenmiştim. Bir aksilik çıkmazsa eğer bu sezon bitmeden Moda Sahnesi’nden de izlemek istiyorum aynı oyunu.

Stefan Tsanev‘in kaleme aldığı Bütün Çılgınlar Sever Beni oyununun oyuncu kadrosunda Mert Fırat (Yosif), Öznur Serçeler (Maria) ve Volkan Yosunlu (Angel) yer alıyor. Oyunun konusu, Yosif’in eşi Maria’nın kendisine olan sadakatini test etmek için Maria ile tanışmalarına vesile olan en yakın arkadaşı Angel’dan yardım istemesi üstüne kurulu olarak şekilleniyor. Öncelerinde buna şiddetle karşı çıkan Angel’ın da Maria’ya hissettiklerinden dolayı bu yardım isteğini kabul etmesi ile üçlü arasındaki ilişkiler karmaşıklaşmaya başlıyor.

butun-cilginlar-sever-beni-tiyatro-oyunu

Moda Sahnesi’nin ilk izlediğim oyunu Hamlet olmasına karşın Moda Sahnesi’nin ilk farkettiğim oyunu Bütün Çılgınlar Sever Beni olmuştu. Moda Sahnesi’nin iki alt sokağında bulunan Ali Suavi Sokak’taki kafelerde otururken birçok kez duvarlardaki Bütün Çılgınlar Sever Beni oyununun afişine gözüm takılmıştı. Moda Sahnesi’nin ilk açıldığı sene olmalı sanıyorum, tabii o zamanlarda Moda Sahnesi’nin varlığından haberdar değildim. Oyunun oyuncu kadrosunda da değişiklikler vardı. Öznür Serçeler’in canlandırdığı Maria karakterini oyunun ilk temsillerinde Aslı Tandoğan oynuyormuş. Bu nedenle oyunun eski afişlerinde, tanıtım ve röportaj videolarında da Aslı Tandoğan var. Yine bu oyuncu değişikliği ile ilgili olacak ki bir müzisyen olan Maria’nın eski oyunlarda çaldığı enstrümanı arpken, yeni oyunlarda flüt olmuş. Açıkçası fotoğrafları görünce sahnede flüt yerine arp olsa hem görsel hem de işitsel olarak daha etkileyici olurmuş diye düşünmeden edemedim.


Bir saatten biraz fazla bir süresi var oyunun. Meraklısı için eğlenceli bir oyun Bütün Çılgınlar Sever Beni. Ama Moda Sahnesi’nde izlediğim oyunlar arasında bana en az hitap eden oyun oldu. İlk izlediğim oyunlardan olan Düğün Şarkısı oyununda da benzer bir şey söylemiştim. Sanırım konusu salt aşk, kadın-erkek ilişkileri olan oyunlardan kişisel olarak pek keyif alamıyorum. Tabii izleyicilerin geneline, oyun içerisinde reaksiyonlarına bakıldığında oldukça keyifli vakit geçirilebilecek bir oyun.

Oyun 27 Mart Pazar günü matine ve suare olmak üzere iki temsil ile sahnelenecek.

OYUN KÜNYESİ
Yazan: Stefan Tsanev
Yöneten: Kemal Aydoğan
Oyuncular: Mert Fırat, Öznur Serçeler, Volkan Yosunlu