İzledim: Deli

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Deli isimli oyunu Kadıköy Tiyatro Festivali kapsamında Selamiçeşme Özgürlük Parkı içerisindeki açıkhava sahnesinde izledim. Geçen sene gerçekleşen tiyatro festivaline gitmek istemiştim fakat çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü gidememiştim. Bu senenin programı açıklanınca da ilk işim festivalin açılış oyunu olan Deli’ye gitmek oldu.

Deli aile komedisi türünde bir oyun. Paraya fazlasıyla düşkün olan evin annesi Saniye Hanım bu özelliği nedeni ile kendi çocuklarından, evlerindeki çalışanlarına kadar herkesi canından bezdirmektedir. Sırf paraya bu kadar düşkün olması nedeni ile de kızını zengin bir aileye gelin olarak vermek ister. Fakat kızının evlenmek istememesi ve mevcut durumda annesi ile başa çıkabilecek tek kişi olan dayısını evlerine çağırması ile olaylar gelişir. Daha önce farklı kişilik sorunlarından dolayı hasteneye yatmış olan dayılarına aile içerisinde herkes deli gözü ile bakmaktadır.

Oyunda özellikle Enis Fosforoğlu’nun canlandırdığı dayı karakterinin manik halleri salonda en çok gülünen ve alkış alan sahnelerden oldu.

Deli, keyifli bir 2 saat geçirmek isteyenler için önerebileceğim keyifli, eğlenceli, ailecek izlenebilecek bir oyun. Festival kapsamında oyunda +10 yaş sınırı uygulaması vardı. Bu da ailecek gidilebilir bir oyun söylemimi kanıtlar nitelikte. Çünkü festival kapsamındaki diğer oyunların yaş sınırları genellikle +14 ve+18.

Hem festivalin açılış oyunu olması, hem de oyun öncesinde etrafımda duyduğum kadarı ile geçen sene yine festivalde sahnelenen Enis Fosforoğlu Tiyatrosu oyununun fazlaca beğenilmesi nedeni ile Özgürlük Parkı içerisindeki açıkhava sahnesi tamamen doluydu. Kadıköy Belediyesi tarafından gerçekleştirilen festival 16 Ağustos’a kadar devam ediyor. İlgilenen tiyatro severler buradan festival programında yer alan oyunları görebilirler.

Oyun fotoğrafı: gastee.com