İzledim: Dünyanın Sonu.net

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Bir önceki günlük yazımda Kadıköy Belediyesi’nin organize ettiği 12. Kadıköy Tiyatro Festivalinden bahsetmiştim. Önceki gece yine festival kapsamında Süheyl & Behzat Uygur Tiyatrosu’nun sahnelediği Dünyanın Sonu.net oyununu izledim.

Daha önce Süheyl & Behzat Uygur Tiyatrosu’nun herhangi bir oyununu izlememiştim. O yüzden oyundan beklentim de yüksekti. Oyun konu olarak yazmakta zorluk çeken bir roman yazarının ilham perisi ile karşılaşmasını ve daha önceki başarılı kariyerine dönmeye çalışmasını işliyor.

Oyunda yazar rolünü Süheyl Uygur, ilham perisi rolünü ise Behzat Uygur canlandırıyor. Oyun tanıtım afişinde de yazdığı gibi müzikli, şarkılı ve danslı olarak geçiyor. Bir müzikal oyun kadar yoğun olmasa da sahne geçişleri zaman zaman tüm ekibin topluca söylediği şarkılar ve ettiği danslar ile yapılıyor. Farklı sahnelerde yapılan temsillerde de durum aynı mı bilmiyorum ama özellikle oyunun dans bölümlerindeki müzik sesi rahatsız edecek derecede fazlaydı. Oyun boyunca güncel politik konulara da fazlaca göndermeler yapıldı. İzleyiciler tarafından oldukça beğenilen oyun defalarca alkışlardan dolayı kesilmek zorunda kaldı. Oyunun birkaç yerinde ve oyun sonunda Behzat Uygur’un yaptığı konuşmada Nejat Uygur da anıldı.

Sanırım oyundan beklentimin yüksek olmasından dolayı, Dünyanın Sonu.net oyunu benim için keyifli ama mizahi açıdan biraz hayal kırıklığı yaratan bir oyun oldu. Ama izleyici çoğunluğunun oyun esnasındaki ve oyun sonundaki tepkilerine bakıldığında Süheyl & Behzat Uygur Tiyatrosu izleyicilerine keyifle izleyebilecekleri iki perdelik bir oyun sunuyor.

Bu oyunun da içerisinde yer aldığı 12. Kadıköy Tiyatro Festivali’nin programına buradan ulaşabilirsiniz.