İzledim: Babam 9 Doğurdu

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Babam 9 Doğurdu isimli oyunu, Kadıköy’deki tiyatro festivalinde izleme fırsatı buldum. Festival boyunca izlediğim oyunlardan en çok izleyici katılımına sahip oyun oldu. Önceki senelerde festivale gelen izleyicilerden duyduğum kadarı ile festivalin her sene en çok katılım alan oyunlarından oluyormuş Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nun sahnelediği oyunlar. Ben de bunu göz önünde bulundurarak oyunun başlamasına uzunca bir süre varken Özgürlük Parkı’ndaki açıkhava sahnesinin önündeki sırada yerimi aldım. Bir önceki gün İstanbul’da aşırı bir yağmur yağışı olmuş ve o akşam Moda Sanat Tiyatrosu’nun sahneleyeceği Korkudan Korkmak isimli oyun iptal edilmişti. Bu nedenle oyun başlayana kadar hatta oyun süresince de  izleyicilerde yağmur yağışının tekrar başlayacağına dair bir tedirginlik vardı. Neyse ki oyunun sahnelenmesini engelleyecek herhangi bir yağış olmadı ve açıkhava sahnesinin dolduran yüzlerce kişi keyifli bir akşam geçirmiş oldu.

Oyun, izleyiciye 4 kişilik bir ailenin hayatından mizahi kesitler sunuyor. Oyunda evin babası rolünü Ali Poyrazoğlu, annesi rolünü Nur Gürkan, erkek çocuğu rolünü Eser Ali ve evin gelini rolünü ise Güneş Emir canlandırıyor. Mesleği sünnetçilik olan evin babası henüz liseyi bitirmeden evlenen, işsiz oğlu ile bir türlü anlaşamıyor. Oğlu ile babasının arasındaki buzları kırmak da çoğu zaman evin annesine düşüyor. Hayatları bu rutinde devam ederken aile doktorlarından gelen bir hamilelik haberi tüm aileyi bir anda şenlik havasına sokarken bir yandan da içinden çıkılması zor ama zorlaştıkça bir o kadar da eğlenceli durumlarla karşı karşıya bırakıyor. Festival boyunca izlediğim oyunlardan en çok güldüğüm oyun oldu Babam 9 Doğurdu. Özellikle büyük beklentiler ile izlemeye gidip, hayal kırıklığı yaşadığım Süheyl & Behzat Uygur Tiyatrosu’nun Dünyanın Sonu.net oyunundan sonra ilaç gibi geldi diyebilirim.

Oyunda birçok defa güncel konular hakkında göndermeler yapıldı. Bunlardan izleyicilerden en fazla alkış alanı ise Bülent Arınç’ın “Kadın herkesin içinde kahkaha atmayacak.” açıklamasına karşı yapılan “kadınların gülmeleri engellenmemeli” göndermesiydi.

Oyun dekorunda kullanılan tüm aile üyelerinin yer aldığı tablo neden bilmem ama oyunun sonlarına doğru dikkatimi çekti. Çok beğendiğim o tablo görselini de internetten daha sonra araştırıp buldum.

babam9-dogurdur

Oyunun sonunda Ali Poyrazoğlu’nun ailenin önemi ile ilgili ufak bir duygusal konuşması oldu. O konuşmada geçen final cümlesini ve oyunun kısa bir tanıtım videosunu vererek bu günlüğü bitiriyorum.

Mutlu bir aile erken cennettir.