İzledim: Hasretinden Prangalar Eskittim

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Hasretinden Prangalar Eskittim, izlediğim ilk şiir temalı oyun oldu. Aslında oyun demek ne kadar doğru olur bilemiyorum ama tiyatro festivali kapsamında sahnelendiği için sanırım doğrusu bu olur. Sahnede herhangi bir dekor olmadığı için aslında bir şiir dinletisi havasındaydı. Nazım Oyuncuları ekibi tarafından yapılan dinletide Ahmet Arif’in şiirleri seslendirildi, bestelenmiş şiirleri enstrümanlar eşliğinde söylendi.

Yaklaşık 70 dakika süren dinletide Ahmet Arif’in şiirlerini Nazım Oyuncuları ekibinden Gülsen Tuncer, Metin Coşkun, Levent Ülgen, Ayşegül Alpak, Ezgi Coşkun ve Orhan Aydın seslendirdi. Bağlaması ile Emin İgüs Ahmet Arif’in bestelenmiş şiirlerini söylerken elektro gitar ile Ufuk Karakoç oyun boyunca ona eşlik etti. Daha önce bağlama ile elektro gitarın sesini bir arada herhangi bir yerde duymamıştım. Bu sesler üzerine bir de Emin İgüs’ün güzel sesi eklenince ortaya dinlemesi keyifli bir uyum çıktı.

Dinletinin başında ses sisteminde bir aksilik oldu ve elektro gitardan ses alınamadı. Ses sistemindeki sorun giderilmeye çalışılırken sahnede birkaç dakikalık bir duraklama oldu. Bunun üzerine Emin İgüs’ün esprili bir tavırla mikrofona yaklaşarak ‘şimdi ne yapacağız’ demesi açıkhava sahnesinde gülüşmelere neden oldu. Sorun giderilene kadar Emin İgüs programa dahil olmayan iki türküyü bağlaması ile çalması ve söylemesi izleyiciler tarafından oldukça beğenildi. Böylece yaşanan teknik aksaklık izleyicinin de keyfini kaçırmamış oldu.

Dinleti başında sahneden mutlu çıkıp çıkmayacağım konusunda tereddütlerim olmasına rağmen dinleti bitiminde sahneden çıkarken oldukça memnun durumdaydım ki yine benzer bir tarzda olan Dostlar Tiyatrosu’nun sahnelediği, Genco Erkal’ın Nazım Hikmet’i canlandıracağı Yaşamaya Dair oyununun oynanacağını günü beklemeye başladım.