İzledim: Mutfak Cadıları

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Kadıköy’deki festival kapsamında sahnelenen oyunlardan birisi olan Mutfak Cadıları oyununu dün akşam Özgürlük Parkı’ndaki sahnede izledim.

Mutfak Cadıları oyununda bir yemek programı konsepti hazırlanmış. Aslında oyunda yer alan oyuncular bir yemek programının sunucuları ve teknik ekibi, biz seyirciler de o programı stüdyoda canlı olarak izleyen izleyicileriz. Oyunda daha önce özel hayatlarında yaşadıkları olaylardan dolayı birbirlerine düşman olan iki yemek program sunucusu Izzy rolünde Suzan Aksoy ve Dolly rolünde Bedia Ener izleyici karşısına çıkıyor. Birbirleri hiç anlaşamayan bu ikili aynı programı beraber sunmak zorunda kalıyorlar ve bundan sonra programın teknik ekibini zor durumlara sokacak gülünç durumlar yaşanmaya başlıyor. İki perde olarak sahnelenen oyunun ikinci perdesinde ise neden bu eski iki arkadaşın birbirleri ile anlaşamadıkları, birbirleri hakkında neler gizledikleri gibi sorular yavaş yavaş cevap bulmaya başlıyor.

Oyun izleyiciler ile etkileşim içerisinde geçiyor. Oyunun izleyen izleyiciler oyun gereği o programın izleyicileri olduğundan programın teknik ekibi istediğinde program sunucuları alkışlanıyor veya izleyiciler içerisinden programda yapılan bir yarışmanın sonucunu belirlemesi için konuk alınıyor.

Oyunun aslı yabancı bir yazarın kaleminden çıktığından oyunda geçen esprilerin birçoğu kendi dilindeki etkisini maalesef yaratmadı izleyiciler üzerinde. Oyunun birinci perdesinde ben de bunu farkederek perde arasında birçok izleyicinin çıkarak ikinci perdeye kalmayacağını aklımdan geçirmiştim. Fakat benim beklediğim gibi olmadı izleyicilerin bir kısmı perde arasını dahi beklemedi oyundan çıkmak için. Dekor değişikliği yapılmak için sahne ışıklarının kapatıldığı bir anda birçok izleyici bir anda ayaklanarak sahneden çıkmak istediler. Dekor değişikliği bitip, sahne ışıkları açıldığında ise sahnede oyuncular oyunlarına devam ederken sahne önünde ayakta onlarca izleyici vardı. Oyunun perde arasına 10 dakika kala yapılan bu saygısız hareket gerçekten tiyatro izlemek için orada olan izleyicilerin keyfini biraz kaçırsa da oyunun ikinci perdesi daha az ama gerçekten oyunu izlemek isteyenler ile devam etti.

Merak edenler Tiyatro İstanbul ekibi tarafından hazırlanan Mutfak Cadıları oyunun detay bilgilerine buradan ulaşabilir.