İzledim: Düğünde Panik

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaOyunu Beşiktaş’ta, Akatlar Kültür Merkezi içerisindeki Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde izledim. Oyun biletini daha önce Anadolu Yakası”nda Halis Kurtça Kültür Merkezi’ndeki gösterim için almıştım  fakat o gösterim iptal edilince tekrar araştırıp farklı bir sahnede buldum oyunu. Oyuna gitmeden önce bilmiyordum ama oyunun bu sezonki son gösterimiymiş benim izlediğim. Uzun zamandır izlemek istiyordum bu da biraz şans oldu sanırım.

Tiyatro Kılçık ekibi tarafından yazılıp, sahnelenen oyun üç farklı kısa hikayeden oluşuyor. Yani iki perdelik oyun tek bir konu üzerinden gitmiyor.Çok Güzel Hareketler Bunlar, Güldür Güldür gibi televizyon programlarında sahnelenen skeçler gibi düşünülebilir. Güldür Güldür’ü ben de internet üzerinden takip etmeye çalışıyorum. O yüzden oyundaki yüzlerin çoğu bana tanıdıktı. Oyun için bu tarz programlarda yer alan skeçlerin daha detaylı olarak işlenmiş ve uzun halleri denilebilir. Tabi oyundaki skeçler ile televizyon programlarındaki skeçleri kalite olarak bir tutmamak gerekir. Televizyondaki skeçler seyirci karşısında yalnızca bir kez oynanırken, Tiyatro Kılçık ekibi Düğünde Panik oyununu sezon içerisinde defalarca farklı sahnelerde farklı seyircilere oynuyor.

Oyundaki skeçlerin ortak yanı hepsinin skecin bir bölümünde kadın – erkek ilişkilerine bağlanmasıydı. Ama oyuna asıl ismini veren düğün konusu ise oyunun ikinci perdesinde final skeci olarak hazırlanmış. Skeçlerde gündemde olan politik olaylara da mizahi bir dille göndemeler yapıldı. Seyircilerden de ekseriyetle en fazla alkışı bu göndermeler aldı. Bu da sahnedeki oyunu, televizyon programlarında yayınlanan skeçlerden ayıran en büyük bir fark olarak söylenebilir. Sahnede vermek istenilenin özgür bir şekilde seyirciye aktarılması hem izleyici hem de  oyuncu tarafında tatmin edici oluyor.

Oyuncularda ise benim kişisel olarak en fazla beğendiğim Onur Atilla oldu. Özellikle finaldeki düğün skecindeki baba rolündeki hallerine çok güldüm. Zaman zaman da bana Devekuşu Kabare’de Metin Akpınar’ın baba rolünde olduğu şuradaki kız isteme oyununu aklıma getirdi. Bir de benim yaş grubumun çocukluk dizisi olan Yedi Numara’da Cansu rolündeki Gülden Güney’i, Rüya rolündeki Nuray Uslu’yu ve Deniz rolündeki Cenk Tunalı’yı bir arada her gördüğüm sahnede o diziden sahneler geldi aklıma sürekli.

Bir dahaki sezona oynanır mı, içeriğinde değişiklikler olur mu bilmem ama Düğünde Panik oyunu, gülmek için gidildiğinde pişman etmeyecek oyunlar arasına alınmalı.