İzledim: Hayal-i Temsil

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

İki haftadan fazla oldu Hayal-i Temsil oyununu Kadıköy Haldun Taner Sahnesi‘nde izleyeli. Bir önceki günlükte bahsettiğim nedenlerden dolayı henüz fırsat bulabildim üstüne bir şeyler yazabilmek için.

Hayal-i Temsil, Türk Tiyatrosu’nun iki önemli isminin hayatını konu alıyor, Afife Jale ve Bedia Muvahhit. Türlü zorluklara göğüs gererek tiyatro sahnesindeki varlıklarını sürdüren iki kadının hikayesini bize yanlarında çalışan makyörleri Dikran Efendi anlatıyor. İlk sahneye çıkışları ile başlayan oyun vefatları ile son buluyor. Oyun boyunca sahne heyecanlarından, yaşadıkları aşklara kadar hayatlarının önemli noktalarına şahit oluyoruz. Türkiye’nin sahneye çıkan ilk Türk müslüman oyuncuları olmalarından dolayı zaman zaman toplumdan da baskı gören ikili sahne sevdalarından vazgeçmeyerek Türk Tiyatrosu’nun mihenk taşlarından oluyor.

Oyunda Afife Jale rolünü Şebnem Köstem, Bedia Muvahhit rolünü Hümay Güldağ, anlatıcı Dikran Efendi ile birlikte daha birçok rolü de dönüşümlü olarak Yiğit Sertdemir oynuyor. Yiğit Sertdemir’i daha önce Karabahtlı Kardeşler’in Bitmeyen Şen Gösterisi oyununda izlemiş, oyunun konusu itibari ile de pek beğenmemiştim. Bu oyunda ise oyunun hikayesinin izleyiciye geçmesindeki en büyük role sahip kişi olarak gördüm kendisini. Elbette Şebnem Köstem ve Hümay Güldağ’ın oyunculukları da sizi izleyici koltuğunuzdan alıp hikayenin içine çekiyor.

Afife Jale ile Bedia Muvahhit aynı sahnelerden geçmiş olmalarına rağmen hiç beraber çalışmamışlar. Fakat anlatıcı rolündeki Dikran Efendi hikayeyi bize öyle masalsı şekilde anlatıyor ki iki yakın dostun anılarını dinliyor gibi hissediyoruz iki perde süresince. Hem Türk Tiyatrosu tarihi hakkında bilgi sahibi olmak hem de bu iki güzel kadını biraz olsun tanıyabilmek için izlenmesi gerektiğini düşünüyorum Hayal-i Temsil’in. Bir de oyun için Şehir Tiyatroları’nın hazırladığı kitapçığı kesinlikle edinmeye çalışın, çok güzel bilgiler var içerisinde.

Nerede izledim?
– Kadıköy Haldun Taner Sahnesi (Sıra 6, Koltuk 1)

Neler öğrendim?
– Hakkında neredeyse çok az şey bildiğim Afife Jale ve Bedia Muvahhit’in Türk Tiyatrosu için ne kadar önemli kişiler olduklarını.

OYUN KÜNYESİ
Yazan: Ahmet Sami Özbudak
Yöneten: Yiğit Sertdemir
Oyuncular: Şebnem Köstem, Hümay Güldağ, Yiğit Sertdemir