İzledim: İçerdekiler

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Oyunu biletini geç aldığım için, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’ndeki oyunu biraz arka sıralardan izlemek zorunda kaldım. Oyunun projeksiyon ile desteklenmesi ve KHEM’nin düzgün ses sistemi sayesinde arka sıralardan izlemenin eksikliğini pek fazla yaşamadım.

Levent Kırca Tiyatrosu tarafından hazırlanan oyun 4 bölümden oluşuyor. Bu bölümlerde Uğur Mumcu, Mustafa Balbay-Tuncay Özkan, Semih Çetin ve Çetin Doğan’ın hayatlarından kesitler anlatılıyor. Semih Çetin ve Çetin Doğan hakkında oyuna gitmeden önce çok fazla bilgim yoktu. Oyunu izlemek isteyenlere tavsiyem, oyuna gitmeden önce bu isimleri çok az da olsa araştırmak oyunu daha anlayarak izlenebilir bir hale getirebilir. Levent Kırca’ya hem sanatçı olarak hem de politik duruşu nedeni ile sempatim var. Oyuna gitmeden önce de bu yüzden beklentim oldukça fazlaydı. Vakit buldukça hala ‘Olacak O Kadar’ programının eski kayıtlarını internet üzerinden bulup, izlerim. Fakat oyun içerik olarak standart bir ‘Olacak O Kadar’ programının 4-5 kat üstüydü. Oyunda hem adı geçen kişilerin hayatları çok etkileyici olarak işlenmiş hem de gündemde olan konular hakkında sert göndermeler yapılmış. Oyunun birçok bölümünde Levent Kırca ve arkadaşlarının Atatürkçü, Cumhuriyetçi söylemleri görülmeye değerdi. Oyunun tek perde olması ve böylece oyunlar arası geçişlerde seyircinin dikkatinin dağılmaması için çok iyi düşünülmüş.

Oyun projeksiyon ile desteklenmiş. Oyun içerisindeki bazı bölümler için kısa videolar çekilmiş. Kişisel olarak benim en çok beğendiğim bölümler Uğur Mumcu ve Mustafa Balbay-Tuncay Özkan’ın yaşadıklarının anlatıldığı bölümler oldu.

Ayrıca oyunun müziklerini de Fazıl Say hazırlamış, hatırlatmakta fayda var. Oyun başlangıcında ve oyunlar arası geçişlerde Fazıl Say’ın müzikleri çalındı.

Oyunun birçok bölümünde Levent Kırca ve diğer oyuncular alkışlardan oyunu defalarca kesmek zorunda kaldılar alkışların bitmesini beklemek için. Oyunun sonunda Levent Kırca’nın amiral Semih Çetin’in ağzından yaptığı konuşmalar ve Türk bayraklı selamlama da oyunu izlemek isteyenlere sürpriz olsun.

Fotoğraflar: Günaydın Gazetesi – Arena Bodrum