İzledim: İhtiyar Balıkçı ve Deniz

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Kadıköy’deki tiyatro festivalinin kapanış oyunu olan İhtiyar Balıkçı ve Deniz’i Özgürlük Parkı Açıkhava Sahnesi’nde izledim. Dostlar Tiyatrosu’nun Yaşamaya Dair ve Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nun Babam 9 Doğurdu oyunları ile beraber festivalin en fazla izleyici katılımlı oyunlarından oldu.

Oyun, tüm hayatı deniz olan bir balıkçının, tayfası ve ailesi ile yaşadıklarından kesitler sunuyor izleyiciye. Oyunun başrolünü yani ihtiyar balıkçıyı Erkan Can canlandırıyor. Oyunun büyük bir bölümü ihtiyar balıkçının daha önce tek başına yaşadığı deniz maceralarını, deniz hayatının kendisini ve ailesini nasıl etkilediğini, tayfası ile arasında geçen olayları monolog halinde anlatması şeklinde geçiyor. Oyunda kullanılan denizcilik terimleri benim gibi denizciliğe özel bir ilgisi olmayan izleyicileri zaman zaman oyuna yabancılaştırabiliyor. Bu da iki perde ve yaklaşık 110 dakika süren oyunda sıkılmaya neden olabiliyor. Bu nedenle özellikle denize, denizciliğe ilgisi olanların çok daha fazla keyif alarak izleyecekleri bir oyun olduğunu düşünüyorum, İhtiyar Balıkçı ve Deniz’in.

Tüm oyun bir geminin içerisinde geçiyor ve oyun boyunca sahne dekorunda ufak tefek değişiklikler dışında büyük bir farklılık olmuyor. Benim de oyunun en beğendiğim yönü, tüm detayları ile düşünülmüş oyunun gemi şeklindeki dekoru oldu. Oyun dekorunu diğer izleyicilerin de beğenisini oldukça kazandı. Öyle ki oyunun perde arasında tiyatro çalışanlarının gözetiminde sahneye çıkıp dekorun önünde fotoğraf çektirenler dahi oldu. Oyun boyunca oyun dekoru deniz hissinin verilmesi için deniz sesleri ve dev ekrandaki deniz görüntüsü ile desteklendi.

İstanbul Halk Tiyatrosu’nun web sitesinde yer alan bilgilere göre İhtiyar Balıkçı ve Deniz oyunu yeni sezonda da sahnelenmeye devam edecekmiş. İlgilenenler web sitesini buradan takip edebilirler.