Okudum: Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Haldun Taner’in Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım oyununun tamamını henüz izleme fırsatım olmadı. Kabare Dev Aynası Tiyatrosu’nun Vatan Kurtaran Şaban oyununu izlemeye gittiğim gün, Haldun Taner’in doğum yıl dönümü olmasından dolayı Ali Erdoğan kendi oyunlarından sonra Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım oyununun finalini oynamıştı izleyicilere. Önceki birkaç günlüğümde de bahsetmiştim, kısaca tekrar değineyim. Haldun Taner’in öncülüğünde oluşturulan Devekuşu Kabare’yi yaşım sebebiyle canlı izleme olanağım olmadı. DVD kayıtlarından zaman zaman hala izlerim. Günümüzde de Haldun Taner’in öncülüğünde oluşturulan bu geleneceği sürdüren ve Haldun Taner’in izinden giden bir oluşum, Kabare Dev Aynası Tiyatrosu. Ben de elimden geldiğince tüm oyunlarını izlemeye çalışıyorum Ali Erdoğan ve ekibinin.

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Haldun Taner’in 1964 yılında kaleme aldığı bir oyun. İlk defa yine 1964 yılında, günümüzde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun oyunlarını oynadığı Küçük Sahne’de Ulvi Uraz Tiyatrosu tarafından sahneye koyulmuş. Ben oyunu Bilgi Yayınevi’nin çıkardığı Haldun Taner – Bütün Oyunları dizisinin 9. baskısından (Eylül 2013) okudum.

Oyunda Vicdani ve Efruz isimli iki çocukluk arkadaşı karşımıza çıkıyor. Karakterleri tamamen birbirine zıt olan. Vicdani ne kadar iyi niyetli ve safsa Efruz da bir o kadar çıkarcı ve hin. Okulda, askerde ve iş hayatında yolları sürekli olarak kesişen Vicdani ve Efruz hayatlarını neredeyse bütün dönemlerini birlikte geçirirler. Beraber oldukları her alanda kurallara uyan, üstlerine itaat eden, haşarılıktan uzak olan Vicdani olsa da Efruz yüzünden yine en büyük işler başına gelen de kendisi olur. Efruz’un fırsatçılığından doğan olaylar yüzünden küçük yaşlarında karakola, ilerleyen yaşlarında ise hastaneye kadar düşer. Gün gelir zor zamanlarında yanında olduğu insanlarda ihanet görür, gün gelir en yakınında olanı, eşi dahi iyi niyetinden faydalanıp onu kullanır. Oyun boyunca bu iki karakter üzerinden vicdanın kişisel çıkarlara karşı bir savaşı ve bu savaşın hüzünlü sonu izleyiciye anlatılıyor.

Benim okuduğum halinde oyunda 12 Mart dönemi ile ilgili siyasi içeriklerin olduğu bölümler de var. Oyunun yazılmasından yaklaşık 10 sene sonra Haldun Taner bu bölümleri oyuna eklemiş ve oyun bugünkü halini almış. Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım geçtiğimiz sezon İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenmişti. Umarım önüzümdeki sezon oralarda veya başka bir tiyatroda izleyebilirim Vicdani ve Efruz’un hikayesini.

Ankara Devlet Tiyatrosu Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım oyunu ile ilgili tanıtım videosu tadında bir röportaj gerçekleştirmiş oyun ekibi ile. Yine son olarak bir video ile bu günlüğü bitireyim.