İzledim: Parkta Güzel Bir Gün

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun turne ile İstanbul’a gelen oyunu Parkta Güzel Bir Gün’ü önceki akşam Cevahir Sahnesi’nde izledim. Oyuna İstanbul izleyicisinin çok büyük bir ilgisi vardı. Turne oyunları benim için sürpriz oluyor aslında. İstanbul programına sezon içerisinde bakarken ister istemez tüm oyunlar hakkında yüzeysel de olsa fikir sahibi oluyorum. Fakat turne oyunları bana çoğu zaman tanımadığım yüzlerden, bilmediğim hikayeler izleme fırsatı sunuyor. Bu nedenle turne oyunlarını öncesinde çok fazla araştırma yapmadan izlemeye gayret ediyorum. Benim için bu ufak bir oyun gibi oldu.

Oyun hakkında öncesinde yine pek bir bilgim yoktu fakat oyun ismini bir yerden anımsıyor gibiydim. Daha sonra oyunla ilgili görsel ararken farkettim, aynı oyunu şu sıralar Moda Sahnesi de Mert Fırat, Didem Balçın ve Volkan Yosunlu kadrosuyla sahneye koyuyor. Fırsat bulabilir miyim bilmiyorum ama aynı oyunu yakın aralıklarla farklı gözlerden izlemek ilginç bir deneyim olabilirdi benim açımdan.

Oyunun konusuna dönecek olursam, oyuna da ismini verdiği gibi Arthur ve Olivia parkta güzel bir gün geçirmek isteyen bir çift. Parkta her şey olması gerektiği sakinliğinde geçerken daha önce hiç görmedikleri bir kişi parkı tam ortasından ikiye bölecek bir sınır çizgisi çeker. Arthur çizginin bir tarafında, Olivia da gelen yabancı kişi ile çizginin diğer tarafında kalır. Çift olayın şaşkınlığını üstlerinden atmak ve ne olup bittiğini öğrenmek üzere gelen yabancıya arka arkaya sorular yöneltirler. Aldıkları cevaplarla ülkelerinin artık bağımsız olduğunu fakat yapılan yeni anlaşmalarla iki ülkeyi ayıran sınırın artık o parkın ortasından geçtiğini öğrenirler. Yeni sınırla Arthur ve Olivia artık farklı ülkelerde ikamet etmektedirler ve ikisinden birinin diğer tarafa geçmesi için önlerinde aşılması zor bir bürokrasi vardır.

Oyun oldukça basit gibi gözüken bir konu ile bürokrasinin hayatımıza getirdiği zorluklardan, devlet içerisindeki hiyerarşik yapıya, sevdiğimiz insanlar uğruna göze alabileceğimiz şeylerden kendi hayatlarımıza getirdiğimiz sınırlara kadar birçok değeri sorgulatıyor. Bunu da bir saat gibi oldukça kısa bir sürede yaparak, izleyicileri düşünmeye sevk ediyor. Özellikle devlet tiyatrolarının yönetim kadrolarında yapılacak değişiklikler hakkında belli aralıklarla çıkan haberler üzerine devlet tiyatrolarında böyle oyunlar izlemek beni bir tiyatro izleyicisi olarak çok memnun ediyor.

Parkta Güzel Bir Gün oyunu 23-24 Mayıs tarihlerinde Cevahir Sahnesi’nde hem matine hem de suare olarak sahnelenecek. Meraklısı için Moda Sahnesi’nde sahnelenen oyun ise yine en yakın tarih olarak 23 Mayısta Kadıköy Moda’da sahnelenecek.

Bu oyundan itibaren tiyatro günlüğünde izlediğim oyunların altında çok fazla ansiklopedik bir havaya bürünmeden oyunun künyesini de paylaşmak istiyorum. Vakit bulabilirsem geçmiş oyunlar için de yavaş yavaş böyle bir güncelleme yapmaya çalışacağım.

OYUN KÜNYESİ
Yazan: Kieran Lynn
Çeviren: Yeşim Gökçe
Yöneten: Kuvvet Yurdakul
Dekor Tasarımı: Murat Gülmez
Giysi Tasarımı: Funda Çebi
Işık Tasarımı: Nihat Bahar
Oyuncular: Birkan Görgün, Fatih Topçuoğlu, Sinem Bilgin, Selin Usta, Taha Mataracı