İzledim: Roberto Zucco

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaBir oyunu izlememle, günlüğünü yazmam arasındaki süre sanıyorum Tiyatro Günlüğü’nü açtığımdan beri bu kadar fazla olmamıştı. 10 gün önce Moda Sahnesi’nde izlediğim Roberto Zucco hakkında henüz bir şeyler yazabilecek fırsat bulabildim.

Oyundan önce, oyunu izledikten sonra öğrendiğim birkaç şeyden söz etmek istiyorum. Oyunun yazarı Bernard Marie Koltes, bir gün metro istasyonunda vahşi batı filmlerinden aşina olduğumuz bir aranıyor ilanına rastlıyor. İlandaki kişinin adı Roberto Succo. Bir italyan olan Succo, annesi ve babası dahil birçok kişiyi öldürmek suçundan ülke çapında aranan bir seri katil. Koltes, bu ilandan esinlenerek Roberto Zucco oyununu yazmaya başlıyor. Ne yazık ki yazdığı oyunun sahnelendiğini göremeden de vefat ediyor.

Oyunun oyuncu kadrosunda İnan Ulaş Torun, Murat Tüzün, Çağlar Yalçınkaya gibi Moda Sahnesi’nin diğer oyunlarından tanıdık yüzler var. Hülya Gülşen Irmak ise ilk defa bu oyun ile sahnede izlediklerim arasındaydı. Bu nedenle oyundan önce oyuncular arasında beni en çok heyecanlandıran da kendisi olmuştu. Oyunda İnan Ulaş Torun ve Deniz Elmas dışındaki tüm oyuncular sahneden dönüşümlü karakterlerle oynadılar.

Oyun Zucco’nun babasını öldürdükten sonra hapsedildiği oldukça yüksek güvenlikli cezaevinden kaçması ile başlıyor. Tüm ülkede aranmakta olan Zucco, dışarıda olduğu sürede cinayetlerine yenilerini ekliyor. Firari olduğu sıralarda parklarda, metro duraklarında karşılaştığı insanlarla girdiği diyaloglar  ve başından geçenlerden yola çıkarak Zucco’nun kişiliği hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. Benim bunlardan en beğendiklerim ise metro ve tren istasyonu sahneleri oldu. Konu olarak bir seri katil hikayesi olarak tanımlanabilir olsa da içerisinde aşktan, toplum ahlakına kadar birçok konuyu barındıran, izleyicisinin yüzünden kahkahasını da eksik etmeyen bir oyun Roberto Zucco.

Oyunda karakterler dönüşümlü olarak oynandığı için birçok defa kıyafet değiştirilmesi gerekiyordu. Tüm bu değişimler sahne üzerinde, izleyici önünde yapıldı. Hatta oyuncular, oyunun başında sahneye gündelik kıyafetleri ile çıkarak oyun kıyafetlerini de sahnede giydiler. Son zamanlarda birçok oyunda gördüğüm, tiyatro terminolojisinde bir isminin bulunup bulunmadığını bilmediğim, kendimin oyunun oyun saatinden önce başlaması olarak isimlendirdiğim durum Roberto Zucco’da da oldu. Oyunun başlama saatine yaklaşık 10 dakika kala, izleyiciler henüz salona girmeye başlamışken oyuncular sahnede ısınmaya başladılar, izleyicilerin şaşkın bakışları arasında. Benzer durumları daha önce yine Moda Sahnesi’nin Hamlet ve Köpek, Kadın, Erkek oyunlarında yaşamıştım. Bu güzel ayrıntı için sanırım oyunun yönetmeni Kemal Aydoğan’a bir teşekkür etmemiz gerekiyor.

Nerede İzledim?
– Moda Sahnesi (Sıra C, Koltuk 6)

Lafı çok daha fazla uzatmadan sırasıyla oyunun kulis, fragman ve söyleşi videolarını paylaşarak günlüğü bitireyim.

OYUN KÜNYESİ
Yazan: Bernard Marie Koltes
Yöneten: Kemal Aydoğan
Çeviren: Ezgi Coşkun
Oyuncular: İnan Ulaş Torun, Hülya Gülşen, Murat Tüzün, Ezgi Coşkun, Deniz Elmas, Çağlar Yalçınkaya, Hasan Demirtaş