İzledim: Sırça Hayvan Koleksiyonu

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaHaftayı tiyatro ile kapatma konusunda aldığım karara uymaya çalışarak bu hafta Kadıköy Haldun Taner Sahnesi‘nde Sırça Hayvan Koleksiyonu oyununu izledim. Aynı oyuna geçtiğimiz haftalarda bilet almış, fakat oyuncu rahatsızlığından dolayı iptal olmasından sonra onun yerine konulan ve yine merak ettiğim bir oyun olan Ölü Adamın Cep Telefonu’nu izlemiştim.

Sırça Hayvan Koleksiyonu, Tennessee Williams‘ın 1930’lu yılların başında tüm Dünya’yı etkisi altına alan ekonomik kriz döneminde yazdığı oyunda babasız yaşayan bir ailenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar konu olarak ele alınıyor. Bunun yanında ailenin tek çalışan bireyi olan erkek çocuğunun ailesine bakmak için vazgeçtiği hayalleri, annesinin diğer aile fertlerini bunaltacak kadar ısrarlı bir şekilde kızını evlendirmek istemesi ve kızının aksayan bir bacağından dolayı yaşadığı çekingenlik de ailenin içerisinde bulunduğu durumu iyice içinden çıkılmaz bir hale sokuyor.

Oyunda anlatıcı ve evin oğlu rolünü Edip Tepeli üstleniyor. Zaman zaman oyuna dahil olarak zaman zaman da oyun dışında kalıp farklı bir göz olarak izleyicilere ailesinin başından geçenleri anlatıyor. Oyunun diğer oyuncuları ise anne rolünde Sevil Akı, evin kızı rolünde Ayşecan Tatari ve evin oğlunun çalışma arkadaşı rolünde Tanju Girişgen.

sirca_hayvan_koleksiyonu_tiyatro_oyunu2

Devlet Tiyatroları’nda ve özel tiyatrolarda pek rastlamadığım video ve ışık oyunları Sırça Hayvan Koleksiyonu oyununda izleyiciyi hikayenin içine çekecek bir büyüleyicilikte yapılıyor. Sahnede bulunan projeksiyon perdesi kimi zaman dönemin sosyal olayları hakkında fikir sahibi olmamız için eski görüntülerden kesitler sunuyor, kimi zaman da puslu bir akşamda gökyüzünde asılı duran bir ay oluyor. Anlatıcının ailenin hikayesinden bahsettiği zamanlarda ise eski bir film izliyormuş hissi vererek ilgili sahneleri akıllara kazıyor.

Oyunda tüm oyuncuları ayrı ayrı beğenmekle birlikte en çok beğendiğim Edip Tepeli oldu. Anlatıcı olarak izleyiciler arasında oturduğunda aramızda yalnızca bir koridor olmasından dolayı kendisine gelen ışıklardan muzdarip olsam da bir oyuncuyu yakından izlemenin izleyici gözünden çok değerli bir şey olduğu kanaatindeyim. Edip Tepeli bu oyundaki rolü ile Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri‘nde Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı ödülünü almış. İzlemeye, görülmeye değer bir oyun olduğunu düşünüyorum Sırça Hayvan Koleksiyonu’nun. Son olarak sırasıyla oyunun prova videosunu, fragmanın ve ardından da Edip Tepeli’nin ödül töreni konuşmasını paylaşıyorum.

Nerede İzledim?
– Kadıköy Haldun Taner Sahnesi (Sıra 9, Koltuk 10)

OYUN KÜNYESİ
Yazan: Tenesse Williams
Yöneten: Yıldırım Fikret Urağ
Oyuncular: Ayşecan Tatari, Edip Tepeli, Sevil Akı, Tanju Girişgen