Yeni Sezon Başlarken

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaTiyatroların yeni sezonun ilk ayına ait sahneleme programlarını duyurmaya başlamasıyla beni de telaşlı bir heyecan sardı. Geçtiğimiz senelerde sezon başlangıcını ekim ayı itibarıyla düşünürdüm hep. Fakat bu sene kimi tiyatrolar elini çabuk tuttu ve sene içerisinde bir ayı daha tiyatro ile dolu dolu geçirmemi sağladı.

Eylül ayı içerisinde sırasıyla Samsun Sanat Tiyatrosu‘nun Kuvâyi Milliye Destanı, geçtiğimiz sezon izleyip çok beğendiğim Yolcu Tiyatro‘nun Kürklü Venüs ve Moda Sahnesi‘nin Kıyı oyunlarını izlemeyi planlıyorum. Henüz 16. Kadıköy Tiyatro Festivali‘nden günlüklerini yazamadığım oyunlar var. Yine bu ay içerisinde onları da tamamlayıp sezona temiz bir başlangıç yapmak niyetindeyim.

Kuvâyi Milliye Destanı (Samsun Sanat Tiyatrosu)

Nazım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı ve 1941’de bitirdiği Kuvâyi Milliye Destanı, şairin kurtuluş savaşını baplar halinde anlattığı bir destandır.

Kürklü Venüs (Yolcu Tiyatro)

Binlerce yıllık kadın-erkek ilişkisi üzerinden toplumsal cinsiyet meselesine, bireyin arzularının karanlık taraflarına ve insan doğasının sınırlarına doğru bir yolculuk.

Kıyı (Moda Sahnesi)

İnsana küçükken bu gibi şeyleri doğru dürüst öğretmiyorlar, sonra da başına gelince sudan çıkmış balığa dönüyor.

Umarım her şey yolunda gider.