16. Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali’nin Ardından

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaKadıköy Belediyesi‘nin gelenekselleşen tiyatro festivalinin 16.sı, bu sene 2 – 15 Ağustos 2018 tarihleri arasında, yine Özgürlük Parkı içerisindeki açık hava sahnesinde gerçekleştirildi. Festivalde farklı tiyatroların toplam 14 oyunu sahnelendi. Önceki senelerin aksine, bu sene yağmur dolasıyla iptal edilen veya ertelenen bir oyun olmadı. Festival davetiyeleri geçen sene olduğu gibi oyun günleri kültür merkezleri gişelerinden temin edildi. Geçtiğimiz senelerde çoğu zaman davetiyeler kültür merkezlerinde dağıtılırken biter ve oluşan sıralardan eli boş dönen izleyiciler olurdu. Fakat bu sene belli başlı birkaç oyun dışında davetiyeler kültür merkezlerinde tükenmedi, parkta dağıtılmaya devam edildi.

Bu günlüğü yazmaya başlamadan, önceki senelerde neler yaptığıma şöyle bir baktım. Bu sene sahnelenen 14 oyundan yalnızca 6 tanesini izleyerek tüm zamanların en kötü izleyici performansını sergilemişim. Maalesef birtakım zaruri ihtiyaçlar buna sebep oldu. Acısını çıkarmak için önümüzdeki seneyi iple çekiyorum şimdiden. Daha önce izlediğim oyunların günlüklerine eklemeler yaptım, ilk defa izlediklerimi ise henüz yazma fırsatı bulamadım. Yazdıkça buradaki bağlantıları güncelleyeceğim.

Bir Delinin Hatıra Defteri (Dostlar Tiyatrosu)
İstila (B Planı)
İtaatsizler (Kaptan Yapım)
Enver Aysever’le Aykırı Kumpanya (SGM Yapım)
Hüzzam (Prinkipo Sanat)
Mutluyduk Belki Bugüne Kadar (Two Two Yapım)

Özgürlük Parkı içerisindeki sahnenin ışık tertibatında bu sene bir değişiklik yapılmış. Daha önce sabit olan ışık direkleri, artık seyyar bir şekilde kullanılabiliyor. Bu sayede kimi oyunlar sahne üzerinde değil de izleyicilerin içerisinde oynanabildi. Önümüzdeki senelerde bu değişikliğin imkân verdiği daha yaratıcı örnekleri izleyeceğimizi tahmin ediyorum.

Kültür merkezleri ve parklarda oluşan sıralarda, daha önce başladığım, Say Yayınları‘ndan çıkan Henry David Thoreau‘nun “Ormanda Yaşam” alt başlıklı, Walden Gölü isimli kitabını okudum.

Ekim’e kadar sessizlik.