Duyurdum: 17. Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaKadıköy Belediyesi‘nin geleneksel olarak 16 senedir düzenlediği tiyatro festivalinin 17.si, 1 – 14 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz senelerde ağustos ayında düzenlenen festival, bu sene bayram tatilinden dolayı temmuz ayına çekildi. Bu nedenle oyunların başlama saatlerinde bir değişiklik yapılmasını bekliyordum ama gördüğüm kadarıyla yapılmamış. Oyunların geç saatte bitmesinden kimi izleyiciler şikayet ediyordu. Fakat sahne ışıklarından faydalanabilmek için de havanın tam olarak kararması beklendiğinden başlama saati daha erkene çekilemiyordu. Bu sene de Selamiçeşme Özgürlük Parkı içerisindeki açık hava sahnesinde oynanacak tüm oyunların başlama saati 21.00.

Açıklanan programa göre 14 gün içerisinde 12 oyun sahnelenecek. Geçmiş senelerde festival süresi boyunca aralıksız her gün bir oyun olurdu. Bu seneki programda cumartesi günleri oyun gözükmüyor. Güncellenen programa göre bu sene de festivalde her gün bir oyun sahnelenecek. Oyunlara giriş yöntemi ise ufak bir farkla yine aynı kalmış. Oyun günleri saat 14.00‘den -önceki senelerde 13.00’tü- itibaren Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi ve Süreyya Operası‘ndan temin edilebilecek ücretsiz davetiyelerlerle oyunlar izlenebilecek.

Festival, Kedi Sahne Sanatları‘nın Çiçekçi Sokağı Cinayeti oyunuyla başlayacak. Tiyatro Yeniden‘in Açık Aile, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu‘nun Tamamla Bizi Ey Aşk, Metin Zakoğlu Tiyatrosu‘nun Komik Gazino, SGM Yapım‘ın Nereden Nereye, BAM‘ın Kader Can, Dostlar Tiyatrosu‘nun Merhaba, Tiyatro Kare‘nin Şen Makas, Tiyatro D22 / Datça Tiyatro Festivali‘nin Hakikat, Elbet Bir Gün, İstanbul Halk Tiyatrosu‘nun Üçü Bir Arada, Rivayet Radyosu‘nun Hikâyeler, Tiyatroadam‘ın Teftişör, B Planı / Toy‘un Yalnızlar Kulübü oyunlarıyla devam edecek olan festival Tiyatro Hemhâl‘in Tırnak İçinde Hizmetçiler oyunuyla son bulacak.

Programda daha önce izlediğim birkaç oyun var. Ekseriyetle hepsi beğendiğim veya yeniden izlemek isteyebileceğim oyunlar. Bu sene de tüm oyunları izleme düsturuyla başlayacağım festivale. Özellikle geçtiğimiz seneki hezimetten sonra bu sene için düşündüğüm birkaç tedbir var. Umarım her şey yolunda gider.