İzledim: Bize Bir Haller Oldu

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Geçen hafta Kabare Dev Aynası Tiyatrosu’nun Ya Tutarsa oyununu izlemiştim. Bu hafta aynı ekibin sezonun son gösterimi olduğunu öğrendiğim Bize Bir Haller Oldu isimli oyununu izledim Barış Manço Kültür Merkezi’nde.

Bize Bir Haller Oldu oyunu Kabare Dev Aynası Tiyatrosu ekibinin diğer oyunları gibi kabare türünde. Oyun konu olarak birbirinden bağımsız sekiz skeçten oluşuyor. Skeçler arasında benim en beğendiklerim kendi adlandırmamla Yazar, Sarhoş ve Televizyon Programı oldu. Skeçlerde geçen hafta izlediğim Ya Tutarsa oyunun tüm ekibi yer aldı. Önceki oyunda olduğu gibi oyun sık sık alkışlar ile kesildi. Özellikle ağırlıklı olarak Ali Erdoğan’ın rolünün olduğu Televizyon Programı skeçinde. Sanırım skeçler arasında en uzun olanı da oydu. Skeçin büyük bir kısmı Ali Erdoğan’ın oynadığı Zihni Bulanık’ın kadınlar üzerine konuşması ile tek kişilik bir gösteri tadında geçti. En çok gülmeyi ve alkışı da bu bölüm aldı diyebilirim.

Kabare Dev Aynası Tiyatrosu’nun izlediğim iki oyununu da fazlaca beğendim. Özellikle kafa dağıtmak ve gülmek için akşam saatlerinde ilaç gibi gelen oyunlardı ikisi de. Önümüzdeki sezon Ali Erdoğan ve ekibinin oyunlarının sıkı takipçisi olacağım gibi gözüküyor. Ekibin önceki sezonlarda oynadığı Şakayla Söyler Haldun Taner oyunun videolarında Devekuşu Kabare’den de sahneler olduğunu gördüm. Umarım önümüzdeki sezon da yine oyunlarda Devekuşu Kabare oyunlarından alıntılar olur. Tiyatroya olan ilgimin çok yeni olmasından dolayı henüz aynı oyunu farklı oyuncular ile izleme fırsatım olmadı. Devekuşu Kabare oyunlarından önceki yazıda da bahsettiğim gibi DVD kayıtları sayesinde fikrimin olması bu konuda farklı oyunculuklar, farklı yorumlar izleyebilmem için fırsat olabilir diye düşünüyorum.

Ekibin, Bize Bir Haller Oldu oyununun sezonu bitirmesine rağmen Ya Tutarsa sezonun son oyunlarını oynamaya devam ediyor. En yakın oyun ise 17 Mayıs’ta Kozyatağı Kültür Merkezi’nde.