İzledim: Adolf

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Oyunu Kadıköy Moda’da, Oyun Atölyesi’nin sahnesinde izledim. Pip Utton isimli İngiliz yazarın 1997 yılında kaleme aldığı tek kişilik olan oyunda, Burak Sergen Adolf Hitler’in intihar etmeden önce sığınağında geçirdiği son saatlerini canlandırdı.

Öğreticiliği çok fazla öne çıkaran oyunlardan pek keyif almıyorum fakat Adolf oyununda oyun boyunca Hitler’in kişiliği ve siyasi amaçları konusunda birçok detayın üstünde duruldu. Daha önce Hitler’in eski konuşma kayıtlarından birkaçını izlemiştim. Onlara dayanarak Burak Sergen’in de Hitler’in hem hitabet  hem de jest ve mimikleri konusunda karakterini çok gerçekçi yansıttığını söyleyebilirim. Hitler ile ilgili pek fazla bilgisi olmayan biri bile oyundan sonra Hitler’in karakteri hakkında fikir sahibi olarak salondan çıkacaktır.

Oyunda ekseriyetle Hitler’in son saatlerinde anlık olarak farklılıklar gösteren ruh hali yansıtıldı. Yahudiler hakkındaki düşünceleri, Alman halkının geleceği için yapması gerekenler, Hitler’in komünizm ve Stalin düşmanlığı gibi detaylar oyuna bu anlarda konu oldu. Oyunun son bölümünde Hitler’in intihar etmeden önce eşi Eva Braun ile konuşmaları ve onun da Hitler ile beraber ölüme gitmesi oyunun etkileyici sahnelerindendi.

Oyun dekoru birkaç havalandırma, masa, sandalye, ayna ve nazi bayrağından ibaretti. Oyunun çoğu yerinde sahneler savaş sesleri, Hitler’in konuşma kayıtlarından alınan gerçek sesi ve onu destekleyen Alman halkının sesleri ile desteklendi.

Oyun boyunca Burak Sergen birçok defa izleyiciler ile diyaloğa girerek, sorular sorarak, salon merdivenlerinde gezerek oyunu sahne üzerinden farklı, izlenmesi keyifli bir hale getirdi. Oyun sonunda da kimsenin beklemediği şekilde buna benzer bir şey yapıldı. Bu da oyunu izlemek isteyenlere sürpriz olsun. Ayrıca oyun sonunda Burak Sergen izleyicilerden alkış aldığı sırada Soma’da yaşanan maden kazasında ölen işçileri anmayı da es geçmedi.

İzlemek isteyenler için, oyun düzenli olarak Beyoğlu’nda Bo Sahne’de oynanmaya devam ediyor.