İzledim: Ya Tutarsa

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Oyunu Kadıköy’de Barış Manço Kültür Merkezi’nde izledim. Oyun biletini almadan önce yaptığ‎ım ufak bir araştırmada oyunun yazarı, yönetmeni ve oyuncularından birisi olan Ali Erdoğ‎an’ın Türkiye’de kabare tarzını devam ettirdiğ‎ini öğ‎rendim. Yaşım gereğ‎i benim kabare tiyatroları hakkındaki bilgilerim Devekuşu Kabare’nin DVD kayıtlarından ve Ferhan Şensoy’un kitaplarında yazdığ‎ı Devekuşu Kabare anılarından ibaret.

Oyuna gelecek olursam, oyun Çulsuzlar kasabasında yapılan bir seçimi ve sonrasında yaşananları anlatan politik bir komedi. Kasabada belediye başkanlığ‎ına aday olan muhalif Salınmış ile hala belediye başkanı olarak görev yapan Satılmış’ın seçimden önce kasaba halkına verdiğ‎i vaatler ile oyun başlıyor. Seçimlerden galip çıkan, seçimlerden önce halka büyük vaatlerde bulunan Satılmış, seçimlerden sonra da kasaba halkını vaatler ile kandırmaya devam ediyor. Kasaba halkı zengin olma ümidiyle elinde avucundaki her şeyi Satılmış’a kendi elleri ile getirmeye başlıyor. Tabi bu arada Satılmış farklı çılgın projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Oyun zaman olarak kasabada iki seçim arasında yaşananları anlatıyor. Oyunun finalinde de yine başında olduğ‎u gibi Satılmış ile Salınmış’ın aday olduğ‎u belediye başkanlık seçimi yapılıyor.

Oyunda güncel politik konulara çok yerinde göndermeler var. Mizahi yönü de yüksek olan bu göndermeler özellikle Ali Erdoğ‎an’ın oynadığ‎ı Satılmış karakteri ile oyunun ikinci perdesinde salondaki alkışlardan ve gülmelerden dolayı oyunun kısa kısa duraklamasına neden oldu. Yine oyunun ikinci perdesindeki belediye başkanı – medya patronu arasında geçen bölümler, sözde demokrat belediye başkanı Satılmış ile muhalif Salınmış’ın katıldığ‎ı televizyon programı benim en çok güldüğ‎üm bölümlerden oldu.

Devekuşu Kabare’nin eski kayıtlarını hala beğ‎enerek izlediğ‎im için oyuna gitmeden önce oyundan beklentim oldukça yüksekti. Oyundan beklentimin çok üstünde bir oyun izlemiş olarak çıktım. Oyun metninde de geçtiğ‎i gibi, ağ‎lanacak halimize gülmek için izlenebilecek eleştirel bir oyun Ya Tutarsa.

Ali Erdoğ‎an ve ekibi Kabare Dev Aynası Tiyatrosu oyunlarını farklı sahnelerde oynasalar da düzenli olarak Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki sahnede oynuyorlar. Ekibin Bize Bir Haller Oldu isimli oyunu da Ya Tutarsa ile birlikte Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahnelenmeye devam ediyor.