İzledim: Dımdızlak

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Dımdızlak oyununu, Kadıköy’deki Levent Kırca Tiyatrosu’nda izledim. Oyundan önce biraz zamanım vardı. Yanımda okuyacak şeylerim de olduğundan bu zamanı fuayede geçiririm diye düşünüyordum. Fakat gişeden biletimi alıp, sahnenin olduğu kata indiğimde hayal kırıklığı yaşadım. İndiğim katta, ortada masa bir etrafında oturan birkaç kişi vardı yalnızca. Biraz dikkatli baktığımda bu kişilerin daha önce yine Levent Kırca Tiyatrosu’nun oyunlarından ve Olacak O Kadar programından yüz aşinalığım olan oyuncular olduklarını farkettim. Başka bir oyun veya filmin çalışmaları üstüne konuşuyorlardı. Dışarıda bir yerde oturup öyle mi beklesem oyun saatini diye düşünürken tiyatro çalışanı olduğunu sandığım bir kişi bulunduğumuz alana sandalyeler getirmeye başladı. Yaratılmaya çalışılan fuaye ortamını gördükten sonra ben de dışarı çıkmayıp, getirilen sandalyelerden birisine oturup beklemeye başladım.

Oyun 18:00’de başlayacaktı. Başlama saatine sanıyorum 15 dakika civarı bir zaman kalmışken tiyatro çalışanlarının kendi aralarında, el afişlerinde oyunun başlama saatinin yanlışlıkla 18:30 olarak yazıldığını ve bu yüzden oyunun o saatte başlayacağını konuştuklarını duydum. Neyse en azından kapılar açılsın da sahnede oturup bekleyelim diye düşünmeye başladım. Çünkü beklediğimiz küçük alan bir anda çok kalabalık olmuştu. 18:00 gibi kapılar açıldı ve salona girdik.

Dımdızlak oyunu bir sohbet havasında geçiyor. Levent Kırca okul ve askerlik yıllarından, sanat hayatında başından geçen olaylara kadar birçok kadar anısını izleyici ile paylaşıyor. Anılarının üstüne yine Levent Kırca Tiyatrosu’nun oyuncuları ile birlikte canlandırmalar yapıyor. Oyun içerisinde Levent Kırca’nın sözlerini yazdığı Gezi Parkı olaylarında ve Soma madem faciasında hayatını kaybedenlerin anısına bestelenen şarkılar da çalınıyor. Yaklaşık 2 saat kadar süren oyun oldukça yüksek tempoda sürüyor. Tek perde olmasına rağmen izleyiciye çok fazla sıkılacak zaman bırakmıyor. Ayrıca Levent Kırca’nın yine anılarını anlattığı bölümlerde Olacak O Kadar programından konularla ilgili sahnelerin projeksiyon yardımı ile  izleyiciye gösterimi yapılıyor. Levent Kırca senelerce önce hazırladığı skeçleri günümüz siyasi koşullarında tekrar yorumluyor. Projeksiyonu ilk gördüğümde acaba çok fazla gösterim olup da oyun sıkıcı bir hal alır mı diye düşünmüştüm fakat skeç gösterimlerinin süresi ideal bir düzeyde.

Oyun ile ilgili açıkçası daha fazla söyleyecek bir şeyim yok. Levent Kırca’nın mizahını beğenenlerin yine keyif alarak izleyeceğini düşündüğüm bir oyun Dımdızlak. Ayrıca oyunun şimdiye kadar farklı dallarda 12 ödül aldığını da belirtmiş olayım. Yine oyun öncesinde beklerken tiyatro çalışanlarından sahnenin üst katına bir kafe açılacağını duydum. Umarım orasının çalışmaları da en kısa zamanda biter ve hizmete açılır. Çünkü şu andaki hali ile oyun önceleri biraz can sıkabiliyor.

Oyundan sonra açılan stantta Levent Kırca’nın kitaplarının satışı yapıldı. Geliri yeni açılan Levent Kırca Tiyatrosu’na harcanacak olan kitapları satın alanlar sahnede Levent Kırca’ya imzalatma imkanı da buldu.

İzlemek isteyenler için oyunun güncel programı burada.