İzledim: Sevgili Hayat

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Tiyatro sezonun bitmesine az bir zaman kala, daha önce hazırladığım “sezon bitmeden izlenecek oyunlar” listemdeki oyunları yavaş yavaş tüketmeye çalışıyorum izleyerek. Önceki akşam Cevahir Sahnesi’nde izlediğim Sevgili Hayat da listemdeki oyunlardan birisiydi.

Bu sezon İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda savaş temalı birçok oyun sahneye koyuldu. Bülbül Susturulduğunda ve Eğer Bu Bir Film Olsaydı bunlardan benim izleme fırsatı bulabildiklerim. Sezon bitmeden Kadınlar da Savaşı Yitirdi oyununu da izlemek istiyorum, umarım izleyebilirim. Sevgili Hayat da savaş döneminde geçen bir oyun. Oyun iki kadının, Eleni ve Lena’nın yollarının bir amane kahvesinde kesişmesiyle başlıyor. Amane kahvesi tabirini ilk defa oyunun tanıtım metninde görmüştüm. İlk olarak İstanbul ve İzmir çevrelerinde açılan, genellikle Yunan ve Rum şarkılarının söylendiği müzikli kahvelere verilen bir isimmiş. Buralarda söylenen şarkılarda geçen “aman aman” sözlerinden dolayı bu ismi almış. Oyundaki karakterlerimiz de böyle bir kahvede beraber çalışmaktalar. Eleni kahveye gelen müşterilere şarkılar söylerken, Lena ise müşterilerin gönüllerini eğlemektedir.

Eleni, önceki yaşanmışlıklarından dolayı aşka inanmayan orta yaşlı bir kadın, Lena ise birine aşık olması için birkaç saniye göz göze gelmesi yeterli olan genç bir kız olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Karakterleri birbirine tam anlamı ile zıt olan bu iki kadın savaş döneminde hem birbirlerinin en yakın dostu olurken hem de içten içte birbirlerinin yerinde olmak istiyorlar. Oyunun geçtiği mekandan dolayı, oyunda çokça canlı müzik ve danslar yer alıyor. Ben özellikle Eleni karakterini canlandıran Yeşim Gül’ün şarkı söylediği bölümleri oldukça beğendim. Keza yine Leni karakterini canlandıran Ebru Aytürk Evren’in danslarını da öyle.

Neden bilmiyorum bu sezon izlediğim çok kişilik ama süresi kısa olan oyunlardan pek keyif alamıyorum. Fakat Sevgili Hayat da daha önce izlediğim Eğer Bu Bir Film Olsaydı oyunu gibi süresi ile izleyiciyi sıkmayan, bunaltmayan bir oyun. Özellikle Yunan müzikleri ve dansları ile konusunun yanında hem işitsel hem de görsel bir tatmin sunuyor izleyiciye.

Oyun süresi programda 1 saat 15 dakika olarak yazıyor fakat 1 saat civarı sürüyor oyun. İzlemek isteyenler için oyunun güncel programı burada.