İzledim: Göl Kıyısı

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Oyun Atölyesi, devlet tiyatroları, şehir tiyatroları ve özel tiyatroların birer birer sezonlarını bitirerek, tatile girmesi ile benim gibi bu zamanlarda tiyatro izlemek isteyenlere ilaç gibi geliyor. Yaz aylarına girilmesine rağmen Oyun Atölyesi’nde birçok tiyatro oyunu izleyici ile buluşuyor. Bunlardan birisi de ilk olarak İKSV Tiyatro Festivali’nde sahnelenmeye başlanan Talimhane Tiyatrosu’nun Göl Kıyısı isimli oyunu. Oyunun rollerini Meltem Cumbul, Pelin Ermiş, Evren Kardeş, Levent Öktem ve Ushan Çakır paylaşıyorlar.

Ailesinden 17 yıl boyunca uzakta kalmış bir babanın, günün birinde çıkıp tekrar ailenin içine girmesi ile başlayan olaylar, oyun boyunca trajik bir şekilde devam ediyor. Oyunun başlarında klasik bir ayrılık sonrasında iki eş arasında yaşananlar canlandırılıyormuş gibi hissedilse de oyun ilerledikçe babanın neden senelerce ailesinden uzakta olmak zorunda kaldığı, eşinin ona olan kinin nedeni gibi sorular yavaş yavaş cevap buluyor ve bu cevaplar ile oyun giderek içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İki perde sonunda ise oyunda tüm taşlar yerli yerine oturmuş oluyor.

Oyunda tüm karakterleri bireysel olarak çok beğenerek izlesem de en çok anne rolündeki Meltem Cumbul’u ve evin oğlu rolündeki Ushan Çakır’ı zevkle izledim. Özellikle oyun boyunca süren ve oyunun sonlarına doğru zirveye ulaşan Ushan Çakır’ın ruh halindeki değişimler defalarca görülmeye değerdi.

Oyun dekoru hakkında da biraz bahsedecek olursam, oyunun neredeyse tüm sahneleri göl kenarında müstakil bir evin bahçesinde geçiyor. Gece atmosferi, öten cırcır böceklerinin sesleri, yaz aylarında olmamız nedeni ile çalışan klimaların verdiği serinlik de sahnenin atmosferini izleyicilerin de yaşaması için özellikle seçilmiş gibi. Oyunu izleme planı olannlar için benim tavsiyem salona oyunun başlama saatinden 15-20 dakika önce girmeleri olabilir. Bu şekilde oyunun, bütün atmosferinin hissedilerek izleneceğini düşünüyorum. Bu konu ile ilgili perde arasında izleyicileri pek alışkın olmadıkları ufak bir de sürpriz bekliyor.

İnternet üzerinden araştırdığımda oyunun bir sonraki gösterimi hakkında pek bir bilgi bulamadım. Oyunu merak edenler, izlemek isteyenler Talimhane Tiyatrosu’nun web sitesini takip edebilirler. Son zamanlarda beğenerek izlediğim oyunlardan birisi oldu Göl Kıyısı. Kesinlikle aklında izlemek ile ilgili fikri olanların kaçırmaması gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum.