İzledim: Üst Kattaki Terörist

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Bir önceki günlük yazımda tiyatro topluluklarının sezonları bitirmesi ile birlikte Oyun Atölyesi’nin benim gibi tiyatro izlemek isteyenlere bu zamanlarda ilaç gibi geldiğinden bahsetmiştim. Önceki gün yine Oyun Atölyesi’nde, İkinci Kat’ın sahnelediği Üst Kattaki Terörist oyununu izledim.

Oyun Emrah Serbes’in Erken Kaybedenler kitabındaki aynı isimli öyküsünden uyarlanmış. Oyuna gitmeden önce, öyküyü daha önce okuduğumdan, oyundan keyif alabilir miyim acaba diye düşünüyordum ama özellikle ‘küçük faşo’ Nurettin rolündeki Denizhan Akbaba’nın performansı bütün şüphelerimi yok etti.

Oyunun konusuna yüzeysel olarak değinecek olursam, abisi dağda mayına basarak şehit olduğu için Nurettin ve ailesi kürtlere karşı kin beslemektedir. Bir gün yaşadıkları evin üst katına kürt bir öğrencinin taşınması ile Nurettin için hayat eskisinden farklı olmaya başlar. Oyun konusu itibari ile zaman zaman duygusal bir havada geçerken zaman zaman da özellikle Denizhan Akbaba ve üst komşuları arasında geçen diyaloglar esnasında bütün salonu güldürdü.

Oyun tek perde olarak sahneleniyor. Oyunda izleyici karşısına Nurettin rolünde Denizhan Akbaba, annesi rolünde Banu Çiçek Barutçugil, üst katlarına taşınan kürt öğrenci rolünde Bedir Bedir ve onun kız arkadaşı rolünde Gözde Kocaoğlu çıkıyor. Oyunda dekor pek fazla değişmiyor. Hem Nurettin ve ailesinin yaşadığı ev hem de üst kattaki öğrenci evi aynı planda gösteriliyor.

Daha önce Emrah Serbes’in öykülerinden okumuş olanların çok beğeneceğini, okumamış olanların ise oyundan sonra meraklanıp okumak isteyeceğini düşünüyorum. Özetle Üst Kattaki Terörist zamanınızı boşa harcadığınızı hissetmeyip, 70 dakikanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir oyun. Oyun İkinci Kat’ın Beyoğlu’ndaki sahnesinde oynanmaya devam ediyor. Oyunun güncel sahnelenme tarihleri için İkinci Kat’ın web sitesi takip edilebilir.