Duyurdum: Kadıköy Sanat Parkta Festivali

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaGeçtiğimiz günlerde uzun bir aradan sonra buraya bir şeyler yazacak hevesi kendimde bulmuştum. İlk cümlelerim her yaz iple çektiğim Selamiçeşme Özgürlük Parkı‘ndaki açık hava sahnesinde gerçekleştirilen Kadıköy Tiyatro Festivali üzerine olmuştu. Bu sene yapılmayacağını tahmin ederken Kadıköy Belediyesi festivalin kapsamını değiştirerek Sanat Parkta Festivali‘ni duyurdu bugün. “Sosyal ve mesafeli” olarak nitelendirdikleri festivalde yaklaşık iki ay süresince birçok tiyatro oyunu ve konserin sahnelenmesi planlanıyor.

Park içerisindeki sahnede dokuz yüzden fazla koltuk var. Sahne içerisindeki atıl alanların da değerlendirilmesiyle birlikte normal şartlar altında her oyunu yaklaşık bin iki yüzden fazla kişi izleyebiliyordu. Tedbirler kapsamında bu sayı üç yüze düşürülmüş. Yani her üç koltuktan birisinin dolu olacağı bir oturma düzeni planlanmış. Geçtiğimiz günlerde parkta dolaşırken tesadüfen koltukları görmüş ve bir şeyler planlanıyor olabileceğine ihtimal vermiştik. Tahminlerimiz doğru çıktı.

Önceki senelerden farklı olarak festival bu sene ücretli yapılmış. Etkinlik biletleri Mobilet üzerinden satışa sunulmuş. 4 Ağustos – 27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivaldeki tüm etkinliklerin başlama saati 21.00 olarak planlanmış. Etkinlik programı belediyenin web sitesinden görülebilir.

Şu an için festivaldeki etkinlere katılmayı düşünmüyorum. Henüz normalleşebilmiş değilim. Bu, kaygıyla gerçekleştirdiğim eylemlerden keyif almama mâni oluyor. Her ne kadar gerekli önlemlerin alınacağı festivalin ismine kadar her yerde belirtilse de senelerdir yolunu arşınlayan biri olarak sahnenin fiziki şartlarını az çok biliyorum. Bir de aylardır doğru düzgün insan içine karışmayıp bir anda üç yüz kişinin arasında kendimi bulmanın vicdan azabı, eve döndüğümde beni rahat uyutmayacak. Onu da kestirebiliyorum. Muhtemelen böyle düşünmem doğru değil. Maskeyle oyun izlemeye, sahnelere, salonlara girerken ateşimin ölçülmesine ve bu tedirginlikle yaşamaya alışmam gerekecek ama şimdilik yapamıyorum. İki ay uzun bir zaman. Belki yol üstünde fikrim değişir. Ona göre burayı güncellerim. Yolu düşecek olanlara şimdiden iyi seyirler, iyi eğlenceler.