İzledim: Komik Gazino

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaMetin Zakoğlu Tiyatrosu‘nun Komik Gazino oyununu dün akşam Özgürlük Parkı Açık Hava Sahnesi‘nde izleme fırsatı buldum. Uzun zamandır Metin Zakoğlu’nun oyunlarına ve alternatif sahneleme girişimlerine -evde tiyatro, sinemada tiyatro gibi- rastlıyordum fakat yolumuz daha önce hiç kesişmemişti.

Metin Zakoğlu, Komik Gazino’da kabare kültürünü devam ettirmek niyetiyle sahneye çıkıyor. Bu vesileyle de Metin Akpınar’a, Zeki Alasya’ya, Devekuşu Kabare’ye selam göndermeyi ihmal etmiyor. Zakoğlu, 80’lerin, 90’ların dillere pelesenk olmuş şarkılarından oluşan bir repertuvar hazırlamış kendisine. Anlatılarının arasına serpiştirdiği şarkılarla izleyicilerin hem özlem duydukları yakın geçmişlerini yâd etmelerini hem de keyifli vakit geçirmelerini amaçlıyor. İzleyiciyle olan temasını da her daim sıcak tutuyor. Bir mikrofon ve bir nota sehpası dışında herhangi bir dekor nesnesi bulunmayan sahnede Zakoğlu’na erkek bir arka vokal eşlik ediyor.

Komik Gazino oyunu iddia ettiği komikliğiyle bana hitap etmedi. Kısaca bunun nedenlerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle festival programındaki oyun tanıtımında Metin Zakoğlu’nun beş kişilik bir orkestrayla sahneye çıkacağı yazıyordu. Canlı müzik dinlemeyi hayal ederken Zakoğlu’nu tek başına sahnede görmek ilk hayal kırıklığım oldu. Yanında bir arka vokal vardı ama çok etkili olduğunu söyleyemeyeceğim. Zaten tüm izleyicilerin hep bir ağızdan söylediği şarkılarda değil arka vokalin Metin Zakoğlu’nun sesi dahi seçilebilir değildi. Komik Gazino bu yönüyle herhangi bir kafade çalan amatör bir müzisyenin yaşatacağından farklı bir deneyim sunmadı bana.

Bir diğer konu ise Zakoğlu‘nun anlatılarında takındığı üslubuydu. Çok agresif bir tutuma sahip. Anlatılarının neredeyse tamamının konusu birtakım tanınmış üçüncü şahıslardı. Onların gıyabında konuşarak kaba bir güldürü ortaya koymaya çalışıyor. Fakat anlatıların içeriği zengin olmadığı için herkesin genel fikir sahibi olduğu bu isimlere dayanan hikâyeler de çok sakil duruyor. Bir diğer eleştirim ise güvenli alanından çıkmadığı yönünde olacak. Katıldığınız festivali düzenleyen ilçedeki vatandaşları ülkenin diğer tüm vatandaşlarından ayrı tutarsanız, o ilçedeki hakim siyasi görüşe göre konuşur, oradaki insanların sevdiklerini över, sevmediklerini yererseniz iyi kötü bir alkışı her yerde alırsınız. Bu alkışa lüzumundan fazla değer atfetmek ise bir yanılsamadan fazlası değil bence.

Gerçekten komik bir oyun izlemek niyetiyle gittiğim Komik Gazino benim için bir hayal kırıklığından öteye geçmedi. Yanlış hatırlamıyorsam Gogol‘un Bir Delinin Hatıra Defteri oyununu sahneye koyuyordu Zakoğlu. Ayarlayabilirsem önümüzdeki sezon içerisinde o oyunu izlemek ve klasik bir metni nasıl sahnelediğini görmek istiyorum.

OYUN KÜNYESİ
Yazan, Yöneten ve Oynayan: Metin Zakoğlu
Süre: 2 saat (2 perde)