İzledim: Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Oyunu Cevahir AVM içerisindeki salonda izledim. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın aynı isimli romanında uyarlanan oyunda Dünya’ya çarpacağı söylenen bir kuyruklu yıldızın halk içerisinde yarattığı endişe ve bu endişe ortamında mahallenin hava olayları konusunda bilgili kişisi İrfan’ın başından geçen aşk hikayesi işleniyor.

Oyunda hava olayları konusunda bilgi sahibi olan İrfan karakteri, mahalle kadınlarına Dünya’ya yaklaşmakta olan kuyruklu yıldız hakkında bilgilendirici konferanslar veriyor. Bu arada da evlenmek için kendisi gibi kültürlü, bilgili bir kadın arayışına devam ediyor. Mahallesindeki kadınlardan kendisine sürekli olarak gelen övgü/yergi mektupları arasından farklı bir mektup dikkatini çekiyor. Bir yandan kuyruklu yıldız ile uğraşırken bir yandan da mektubu gönderen esrarengiz kadının peşine düşüyor.

Oyun roman uyarlaması olmasına rağmen dili, konuları eski değil. Maya takviminin sonu, Şirince köyü gibi güncel konular üzerinden de espriler yapılmış. Oyunda birçok kez ölümün tüm insanlara getireceği eşitlik üzerinde duruldu. Ben hikayenin uyarlandığı romanı okumadım ama oyunda işlenen kurguda verilmek istenen alt metin eşitlikti.

Oyun tamamen olmasa da sahne geçişlerinde, başlangıcında ve sonunda bir müzikal havasında geçti. Eğer benim gibi müzikal oyunlar ile aranız iyi değilse alışmak için iyi bir başlangıç olabilir.

Oyun toplamda 2 saat 15 dakikalık iki perde olarak hazırlanmış. Oyunun işleyişine kaptırınca kendinizi vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz fakat müzikal oyunlardan pek fazla hoşlanmıyorsanız süre biraz uzun gelebilir, perde arasında kaçabilirsiniz. Nitekim benim izlediğim salonda ikinci perdede çok fazla olmasa da boşalan koltuklar vardı.

Son olarak söyleyeceğim de oyunda İrfan rolündeki Şamil Kafkas hakkında. Şamil Kafkas’ı daha önce yalnızca bir sinema filminde çok kısa görmüştüm. Yalnızca simaen tanıyordum. Oyunun hikayesi çok hızlı olmamasına rağmen Şamil Kafkas çoğu zaman mimikleri ve tonlamaları ile oyunun hızlanmasını sağlayan kişi oldu. Hikaye, dekor tasarımı, oyunun harika müzikleri ve diğer oyuncuların performansları tamamen gözardı edilse bile oyun Şamil Kafkas’ın performansı için izlenmeli.