İzledim: Lütfen Kızımla Evlenir misiniz?

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

Konusu salt aşk olan oyunlardan pek keyif alamadığımı daha önce izlediğim Düğün Şarkısı oyununda farketmiştim. Devlet Tiyatroları’nın web sitesinde gördüğüm bu oyuna da açıkçası biraz ön yargılı yaklaşıyordum. Sonunda izlemeye karar verip, Cevahir Alışveriş Merkezi içerisindeki salonlardan birinden bilet aldım.

Oyunda konu olarak eşini kaybetmiş bir annenin kızını evlendirmeye çalışması, kızının evlenmek istememesi ve beraberinde gelişen olaylar ele alınmış. Oyun tahmin ettiğimin aksine bana eğlenceli bir 2 saat 15 dakika geçirtti.Oyunun mevcut oyuncu ekibi ile bu sene sahnelenmeye başlamasına rağmen Hanife Şahin ve Hülya Çelik Kalebayır’a anne-kız rolü o kadar oturmuş ki oyun boyunca gerçek bir anne-kız gibiydiler. Özellikle anne rolündeki Hanife Şahin’in kızı ile girdiği diyalogları oyunu çoğu zaman ciddi, dramatik bir havadan çıkarıp bütün salonu güldürdü. Sanırım bundan olacak ki oyun sonunda da seyircilerden en fazla alkışı Hanife Şahin aldı. Oyun zaman zaman anne karakterinin vefat etmiş eşini unutamamasından konu açıldığında dramatikleşse genel anlamda anne, kız ve damat adayları üçlüsünde geçen sahnelerde oldukça eğlendirdi.

Salonda gözlemlediğim kadarı ile oyunun anne-kız olarak izlemeye gelen seyirciler karakterlerde kendilerini görüp çoğu zaman kendi aralarında fısıltılaştılar. Bu neden sanırım oyun anne-kız beraber izlendiğinde çok daha keyif verebilir.

Oyun hakkında daha fazla fikir sahibi olmak isteyenler için Devlet Tiyatroları’nın hazırladığı bir tanıtım videosu da mevcut.