İzledim: Memleketim Nâzım Hikmet

Yaklaşık okuma süresi: 3 dakikaNazım Hikmet’in her ölüm yıl dönümünde Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde bir anma programı düzenleniyor. Ben ilk defa geçtiğimiz sene katıldım. Şiir dinletisi, repertuarı Nazım Hikmet’in bestelenen şiirlerinden oluşan mini bir konser ve Nazım Hikmet’in yönettiği Bir Mahallede İki Delikanlı filminin gösteriminden oluşuyordu program. Bu sene ise Enver Aysever’in hazırladığı Memleketim Nâzım Hikmet gösterisi ile anıldı “şair baba”.

memleketim_nazim_hikmet-1

Prömiyeri 1 Haziran akşamı İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapılan gösterinin 3 Haziran’daki İstanbul gösterimine bilet bulamam korkusu ile günler öncesinden biletimi alıp, gösteri gününü beklemeye başladım. Gösterinin Kadıköy NHKM’nin açık bahçesinde sahnelenmesi planlanıyordu. Gün içerisinde yağan şiddetli sağanak yağmur ister istemez ben dahil birçok izleyiciyi meraklandırdı. Çünkü geçtiğimiz seneki anma programında bir de tiyatro oyunu vardı. Fakat sahneleme saatinde başlayan yağmur nedeni ile program üstü kapalı olan kışlık bahçede tamamlandı. Oradaki sahne de tiyatro oynamaya elverişli olmadığından tiyatro oyununun gösterimi iptal edildi. Bu sene yağmurun erken dinmesi ile anma programında herhangi bir değişiklik olmadı. Yalnızca gün içerisinde yapılacak provalar gösteri öncesine kaldığı için kapı açılış saati biraz ötelendi.

Gösteriye çok büyük bir izleyici katılımı vardı. Giriş için oluşan uzun sıra kültür merkezinin bulunduğu Ali Suavi Sokağı’nın namıdiğer Sanatçılar Sokağı’nın başına kadar uzadı. 20:15 gibi kapıların açılması ile izleyiciler olarak kültür merkezinin bahçesindeki yerimizi aldık. 20:45 gibi havanın kararması ile de gösteri başladı.

memleketim_nazim_hikmet-2

Gösteriyi hazırlayan Enver Aysever anlatıcı olarak yer aldı sahnede. Melda Gür ile birlikte Nazım Hikmet’in hayatından anlar paylaştılar bizlerle. Hapis günlerinden sürgünlerine, sevdalarından dostluklarına kadar birçok konuyu şiirsel dille anlattılar. Sahnede kendilerine eşlik eden müzisyenler de piyano, gitar ve viyolonsel ile gösteriyi bir konser havasına bürüdüler. Hepsi çok değerli müzisyenler fakat özellikle piyanonun başında olan Çiğdem Erken hem çaldıkları hem de söyledikleri ile ön plana çıkıyor. Kendisini daha önce yine Enver Aysever’in Aykırı Kumpanya gösterisinde izlemiştim. Ayrıca Erken, geçtiğimiz Nisan ayında 20. Afife Tiyatro Ödülleri’nde İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen William Shakespeare’in 12. Gece oyununa yaptığı müziklerle Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülü’ne layık görülmüştü. Oyunun müziklerine imzasını atan diğer isimler ise, Özge Metin, Gökhan Büyükkara ve Mustafa Soydemir.

Gösteri, İstanbul’dan sonra Çanakkale’de de sahnelendi. Yeni tiyatro sezonunda sahnelenecek mi yoksa anma programı kapsamında mı hazırlandı bilmiyorum ama umarım sezonda da farklı salonlarda görürüz Nazım Hikmet’in öyküsünü.

memleketim-nazim-hikmet-tiyatro-oyunu

OYUN KÜNYESİ
Hazırlayan, Yöneten: Enver Aysever
Anlatıcılar: Enver Aysever, Melda Gür
Müzikler: Çiğdem Erken, Özge Metin, Gökhan Büyükkara, Mustafa Soydemir