İzledim: Nice Yıllara

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Bu sezon Devlet Tiyatroları’nda izlediğim ikinci oyun, geçen sene bir türlü fırsat bulup izleyemediğim Nice Yıllara oldu. Oyunu Cevahir Alışveriş Merkezi içerisindeki Devlet Tiyatroları sahnesinde izledim.

Tek kişilik olan oyunda, birçok izleyicinin Kaynanalar dizisinden hatırlayacağı Defne Yalnız eski bir tiyatro oyuncusunu canlandırıyor. Eski, gösterişli günlerine özlem duyan oyuncu, yaşının ilerlemesinden dolayı çok sevdiği tiyatroculuk mesleğinden uzaklaşmak zorunda kalıyor. Tiyatroya olan özlemini evinde, tek başına daha önce rol aldığı oyunlardan pasajlar oynayarak gidermeye çalışan oyuncu, her geçen gün yalnızlığı ile daha fazla yüzleşmek zorunda kalıyor.

Oyundan sonra kafamda şöhretin, ünün insanın üzerinde yarattığı kibir ve bu kibrin neden olduğu yalnızlık hakkında bir çok fikir vardı. Oyun boyunca ara ara oyundaki karakter ile Defne Yalnız’ın oyunculuğunun nasıl bu kadar güzel örtüşmüş olabileceğini düşündüm. Daha önce izlediğim oyunlardaki kadın oyunculardan birkaçının bu rolü oynaması durumunda nasıl bir sonuç ortaya çıkabileceğini düşündüm. Yalnızca Lütfen Kızımla Evlenir Misiniz? oyunundaki anne rolünü oynayan Hanife Şahin’i bu role yakın olarak gördüm. Sanırım bunun nedeni biraz da iki oyuncunun hem fiziksel olarak benzemeleri hem de aynı yaş aralığında olmalarıydı.

Oyun esnasında Defne Yalnız’ı Kaynanalar dizisinden az çok hatırladığım için kaç yaşında olabileceğini tahmin etmeye çalıştım. Oyundan sonra internetten yaşına baktığımda tek kişilik ve metni yoğun olan bu oyundaki doyurucu performansı nedeni ile kendisine tekrar saygı duydum.

İki perde, 1 saat 30 dakika olarak sahnelenen oyunun ikinci perdesi, ilk perdesine göre daha hareketli geçiyor. İlk perdede olayların netleşmemesi, diğer hayali karakterlerin henüz oyuna dahil olmaması nedeni ile yer yer oyunun temposu fazlaca düşebiliyor.