İzledim: Profesyonel

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Profesyonel oyununu geçtiğimiz sezon izlemek istemiş, fakat oyuna olan yoğun ilgiden dolayı bir türlü bilet bulup izleyememiştim. Devlet Tiyatroları’nda biletler gişede 10:00’da, internette ise 10:10’da satışa çıkıyor. İnternetten her bilet almak istediğimde bu 10 dakika içerisinde tüm biletler gişelerden satın alınarak tükenmiş oluyordu. Son denememde ise oyunun Cevahir Sahnesi gösterimine bilet alabildim.

Oyunda Yetkin Dikinciler, 40’lı yaşlarda, bir yayınevinin genel yayın yönetmeni olan Teja rolünü canlandırıyor. Mesleği gereği sürekli olarak yeni yazar adayları ile görüşmeler içerisinde olan Teja’nın ofisine bir gün hem dış görünüşü hem de tavırları ile daha önce gördüğü yazar adaylarına benzemeyen Bülent Emin Yarar’ın canlandırdığı Luka’nın gelmesi ile Teja hayatı hakkında bilmediği onlarca şeyi şaşkınlıkla öğrenmeye başlıyor. Bu gelen yabancı, oyunun başında Teja’nın seyircilere sorduğu “Birisi geçmişinizi değiştirebilir mi?” sorusunun cevabı da oluyor aynı zamanda.

Olabilir mi bu? Birisi geçmişinizi değiştirebilir mi?

Luka sayesinde Teja’nın hayatında yalnızca tesadüften ibaret olduğunu sandığı birçok olayın aslı ortaya çıkıyor. Teja kendisi ile geçmişi ile ilgili bilmediği onlarca şeyi öğreniyor gelen polis emeklisi bu yabancı adamdan. İlk başlarda Luka’ya ısınamayan ve ondan ve anlattıklarından sürekli şüphe eden Teja, oyun sonunda geçmişi ve kendisi ile masasında, daktilasonun başında yalnız kalıyor.

Oyunda Teja ve Luka karakterleri dışında Teja’nın sekreteri ve Teja’nın yayınevinde kitabı yayınlanmadığı için hesap sormaya gelen bir karakter daha bulunuyor. Fakat oyunda bu karakterlerin rolleri oldukça az sürede. Oyunda en beğendiğim karakter, Bülent Emin Yarar’ın canlandırdığı Luka karakteri oldu. Karakteri ile Teja’ya oldukça zıt olmasına rağmen(veya yüzünden) oyun boyunca ikilinin diyaloglarından çok fazla keyif aldım.

Profesyonel, Devlet Tiyatroları’nda en keyif alarak izlediğim oyunlardan birisi oldu.  Tek perde olarak sahnelenen ve 2 saat süren oyun, bir an bile izleyiciyi sıkmıyor, temposunu kaybetmiyor. İzleme imkanı bulunduğunda kaçırılmaması, izlemek için imkan yaratılması gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Son olarak oyunun yaklaşık ilk 10 dakikasını içeren bir tanıtım videosunun bağlantısını vererek yazıyı bitiriyorum.