Okudum: Müstehak Sayı: 11 – Aylık Tiyatro Gazetesi

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

Moda Sahnesi’nde Hamlet oyununu izlemeye gittiğin gün oyundan önce, gişenin hemen yanında bulunan tanıtım bankosunda farketmiştim Müstehak gazetesini. Gazeteyi oradan almıştım ama inceleme fırsatım pek olmamıştı bugüne kadar. Bugün bir çırpıda, oldukça keyif alarak okudum.

Gazetenin yayın hakları Tiyatro Hal’e aitmiş. Henüz denk getirip bir oyununu izleyememiş olsam da Tiyatro Hal topluluğunun varlığından uzunca bir süredir haberdarım. Aylık oyun broşürü olmak amacıyla yola çıkmış olan Müstehak, birkaç ay içerisinde oyun tanıtımları, seyirci izlenimleri, oyuncu röportajları içeren bir gazete haline gelmiş.

Gazetenin her ay bir teması oluyormuş. “Nasıl Bir Tiyatro İstiyorsunuz?” temalı bu sezonun son sayısında birçok tiyatro oyuncusundan ve izleyicisinden hem röportaj formatında hem de gazetenin sosyal medya hesapları üzerinden görüşler alınmış. Ayrıca o ay içerisinde sahnelenen tiyatro oyunlarından bir derleme liste ve tarihte bugün tadında #UnutmadımAklımda köşesi de gazetenin okuması keyifli bölümlerinden. Yine benim okuduğum sayıda Sevinç Erbulak’ın, Aşkın Şenol ve Füruzan Aydın ile Moda sahilinde bir piknik eşliğinde gerçekleştirdiği tiyatrodan, güncel olaylara kadar birçok konuya değindikleri bir de röportaj bulunuyor.

Unutmadan, gazete ücretsiz olarak tiyatro izleyicisine sunuluyor. Gazetenin fiyat bölümünde de alışılmışın dışında “Bu gazete sizindir, alabilirsiniz.” yazıyor. Gazeteyi elime alıp, gişeye fiyatını sormak için yöneldiğim sırada bu yazıyı farketmem, o gün için hoş bir tesadüf olmuştu. Gazete İstanbul’daki birçok alternatif tiyatro sahnelerinin gişelerinden temin edilebiliyor. Gazete ile ilgili daha fazla bilgi almak için sitesi ziyaret edilebilir.