İzledim: Vakti Geldi

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

İstanbul Şehir Tiyatroları‘nda sezon geçtiğimiz ay sonunda kapandı. Benim 2015 – 2016 sezonunda sıklıkla oyun izlemek için tercih ettiğim, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi‘nde izlediğim son oyun ise Haldun Taner’in yazdığı Ay Işığında Şamata oldu. Çok beğendiğim bir oyun oldu o da. Kendi günlüğünde ayrıca detaylı olarak bahsedeceğim.

Tekrar oyuna dönecek olursam, Vakti Geldi yerli bir oyun. Yazarı, Gökhan Erarslan. Geçtiğimiz sezonlarda Devlet Tiyatroları’nda sahnelenen Paşa Paşa Tiyatro ya da Ahmet Vefik Paşa, Tiyatro Keyfi topluluğu tarafından halen sahnelenmekte olan Cahide Sonku Müzikali oyunlarının da yazarı aynı zamanda.

Oyun, üç eski arkadaşın geçmişleri ile yüzleşmelerini konu alıyor. Aynı üniversitede okumuş, öğrencilik zamanlarında aynı evde yaşamış üç arkadaş yaklaşan belediye başkanlığı seçimlerine aday oluyorlar. Hayatın kendilerine çizdiği yolda biri saygın bir üniversitede profesör, biri başarılı bir iş adamı, biri de bürokratlıktan yeni emekli olmuş olan arkadaşlar aldıkları ortak bir mektupla bir gece yarısı, tren garında birbirlerinden habersiz olarak buluşuyorlar. Birbirlerini gördüklerinde yaşadıkları şaşkınlıkları uzun süre üstlerinden atamasalar da, kendilerini tren garında buluşturan nedenin aynı esrarengiz mektup olduğunu fark etmeleri çok fazla zamanlarını almıyor. Bu buluşmanın kim tarafından, neden tertip edildiğini düşünmeye başladıklarında karşılarına çıkan genç kadın, geçmişlerinde yaşadıkları ve devlet adamı olma yolunda ilerledikleri şu günlerde tüm planlarını alt üst edecek, unuttukları anılarını tekrar hatırlatıyor.

Oyunun son anına kadar heyecanla devam eden bir olay örgüsü var. Genç kadının üç adama isnat ettiği konular üzerinden ister istemez izleyici olarak tahminlerde bulunmaya başlıyorsunuz oyunu izlerken. Oyunda genç kadını ve üç adamı farklı taraflar olarak ele alırsak eğer, tarafların birbirlerine karşı olan haklılıkları el değiştirdikçe izleyici olarak yapılan tahminler de kendilerini çok çabuk yenilerine bırakıyor.

Muktedir olmaya çalışan üç arkadaşın, kendi kariyerlerini gözeterek zaman zaman genç kadına karşı birleşmeleri ve yine aynı amaç uğruna en ufak tereddütte bulunmadan aralarından birini “ateşe atmaları”, gücü elinde bulundurma hırsının insanı getireceği noktaları gösteriyor. Bunun özellikle “okumuş, ilim irfan sahibi” denilebilecek insanlar üzerinden anlatılması oyunu daha etkileyici yapan özelliklerden.

vakti-geldi-tiyatro-oyunu-2

Özetle Vakti Geldi; güç, iktidar hırsı, suç ve hakkaniyet konularını başarılı bir hikaye üzerinden anlatan bir oyun. Tek perde olarak sahneleniyor. Yaklaşık 1 saat 10 dakika gibi bir süresi var. Tüm bu bahsettiğim konuların hiçbiri üstünkörü olarak geçilmiyor oyun içerisinde. Nispeten kısa sayılabilecek oyun süresi çok güzel kullanılmış. Oyun dekorunda oyun boyunca bir değişiklik olmaması da hem oyunun akıcılığı hem de zamanın etkin kullanılması açısından oyun keyfini arttıran nüanslar.

Yazan: Gökhan Eraslan
Yöneten: Naşit Özcan
Sahne Tasarımı: Gamze Kuş
Kostüm Tasarımı: Ayşen Aktengiz Bayraşlı
Oyuncular: Ali Karagöz, Orhan Hızlı, Selçuk Soğukçay, Yeşim Koçak