İzledim: Vatan Kurtaran Şaban

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Kabare Dev Aynası Tiyatrosu’nun, Vatan Kurtaran Şaban oyununu aynı ekibin diğer oyunları gibi yine Kadıköy’deki Barış Manço Kültür Merkezi’nde izledim. Haldun Taner’in 1965 yılında kaleme aldığı Vatan Kurtaran Şaban oyununu, Kabare Dev Aynası Tiyatrosu Haldun Taner’in 100. yaş gününü kutlamak için bu sene sahneye koyuyor. Oyunda sıradan bir kadastro memuru olarak hayatını sürdüren Şaban’ın başka uygun bir aday bulunamamasından dolayı kültür bakanlığına atanması ve daha sonra bu makamda başından geçenler sahneleniyor. Şaban ve ekibi kültür bakanı olarak görev yapmaya başladığı günden itibaren sinemadan tiyatroya, müzikten dansa kadar tüm kültür sanat etkinliklerini denetlemeye ve ilgili alanların sorunlarını çözmeye başlıyor. Tabii kendine has üslubu ile. Şaban ve ekibinin bilgisizliği ve sorunlarına kendi bakış açıları ile getirdikleri alternatif çözümler onları gülünç duruma düşürürken, izleyicilerin oldukça keyifli bir, iki saat geçirmesine neden oldu.

Oyundan sonra Ali Erdoğan, Vatan Kurtaran Şaban oyunundan, Haldun Taner’in Devekuşu Kabare ile Türkiye’de başlattığı kabare tiyatrosu akımından kısa bir şekilde bahsetti. Daha sonra ise yine Haldun Taner’in yazdığı Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım oyununda kısa bir bölümü Haldun Taner’in anısına oynadı.

haldun_taner_100_yasinda

Daha önce Kabare Dev Aynası Tiyatrosu’nun Ya Tutarsa ve Bize Bir Haller Oldu oyunlarını izledikten sonra da benzer şeyler yazmıştım. Ali Erdoğan ve ekibi yalnızca bir tiyatro oyunu sahneye koymanın dışında bir kültürü devam ettiriyorlar. Benim yaşıtım olan tiyatro izleyicileri Devekuşu Kabare’yi benim gibi en fazla video kayıtlarından izleme imkanı bulabilmişlerdir. Kabare Dev Aynası Tiyatrosu, Haldun Taner’in ışığında bu kültürü Devekuşu Kabare atmosferinde ve ciddiyetinde günümüzde de devam ettirmekte. Ben de elimden geldiği kadar hem tiyatro günlüğünde hem de gündelik yaşantımda Kabare Dev Aynası Tiyatrosu’ndan ve oyunlarından bahsetmeye çalışıyorum. Umarım oyunları çok daha geniş kitlelere ulaşma imkanı bulur.

Vatan Kurtaran Şaban oyunu, Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında 27 Mart akşamı, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak sahnelenecek. Hem bu gösterim hakkında detaylı bilgi almak hem de diğer gösterim tarihleri için kültür merkezinin sitesi ziyaret edilebilir.