İzledim: Bülbül Susturulduğunda

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Bülbül Susturulduğunda, bu sene Üsküdar Stüdyo Sahne’de izlediğim ilk oyun oldu. Sezon başından beri Stüdyo Sahne’de oyun izlemek istiyorum fakat bir türlü ayarlayamamıştım. Birkaç kere gitmeye niyetlenmiş, bilet dahi almıştım. Fakat hepsinde ya benim farklı bir işim çıktığından iptal etmek zorunda kalmıştım ya da oyuncu rahatsızlığı nedeni ile izlemek istediğim oyun yerine daha önce izlediğim bir oyun sahneye koyulmuştu. Neyse ki bu sezon bitmeden izlemeyi düşündüğüm oyunlardan olan Bülbül Susturulduğunda’ya burada bilet alabildim.

Bülbül Susturulduğunda tek kişilik bir oyun. Karakterimiz Raja Shehadeh, İsrail’in Filistin’i kuşattığı, tank ve silah seslerinin bir an olsun kesilmediği 2002 senesinde Ramallah’taki evinde yazdığı kitabı üstünde çalışmaktadır. Sık sık tekrarlanan sokağa çıkma yasakları nedeni ile aralarında birkaç saatlik mesafeler olmasına rağmen, annesi, kardeşi ve eşi ile  dahil görüşememekte, bu şiddetli yıkımın içerisinde tek başına kalmaktadır. Etrafında olan bitenleri görmezden gelmeye çalışarak kitabı üstünde düzelmeler yaptığı sıralarda ise dikkati mütemadiyen evinin hemen önünden geçen bir tankın paletlerinin toprak zemin üstünde dönerken çıkardığı ses ile dağılmaktadır.

Oyuna bilet almadan önce tanıtımına kısaca bir göz gezdirmiştim. Oyun tanıtımındaki “yazar” vurgusundan olsa gerek oyunda bir yazarın hayatından çok daha fazla detay bulabileceğimi düşünmüştüm. Fakat pek beklediğim gibi olmadı. Raja Shehadeh karakteri, oyunda yazar yönünü ortaya koymaktan ziyade savaşın orta yerinde kalan herhangi bir bireyin yaşadıklarını izleyiciye anlatarak, onların da bu savaş atmosferini yaşamalarını sağlıyor. Ve Üsküdar Stüdyo Sahne böyle bir oyun için fazla samimi bir yapıya sahip.

Günlüğe oyun hakkında bir şeyler yazmadan önce oyun hakkında çok ufak bir araştırma daha yaptım ve aslında Raja Shehadeh’in hayali bir oyun karakteri olmadığını, 1951 Ramallah doğumlu bir yazar olduğunu ve Bülbül Susturulduğunda oyununun kendi yazdığı günlüklerden derlenerek hazırlanmış bir oyun olduğunu öğrendim. Yani Alptekin Serdengeçti, 1 saat boyunca biz izleyicilere, Raja Shehadeh’in hayatından kesitler anlatmış ve bizi gerçek bir savaşın tanığı yapmış oldu.