İzledim: Geçtim Ama Tiyatrodan

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Geçtim Ama Tiyatrodan bu sezon bitmeden izlemek istediğim oyunlar listemdeydi. Genellikle hafta sonu matinelerinde oyun izlemeyi tercih etmiyorum ama sezon bitimine birkaç ay kaldığından dolayı tekrar izleme fırsatı bulamayacağımı düşünerek Cevahir Sahnesi’ndeki Cumartesi matinesine bilet aldım.

Geçtim Ama Tiyatro’dan Kosova Devlet Tiyatrosu’nda geçen bir oyun. Tiyatro çalışanları uzun bir süredir maaşlarını alamadıkları için hoşnut olmayarak da olsa oyun provalarına devam ederler. Yine bir gün bu provalar esnasında, bir bakan sekreteri ziyaretlerine gelir. Kosova’nın çok yakın bir zamanda bağımsızlığını ilan edeceğini söyler ve bağımsızlığın ilan edildiği gün Kosova’nın tarihini anlatan bir tiyatro oyununu sahneye koymalarını ister. Tiyatro çalışanları ilk başlarda yaşadıkları maddi sıkıntılardan dolayı böyle bir olaya sıcak bakmasalar da maaşlarının aksamasının nedeninin bağımsızlık ilanı için yapılan çalışmalar olduğunu, bu oyunu sahneye başarılı bir şekilde koyarlarsa maaşlarından çok daha fazlasını elde edebileceklerini duyduktan sonra oyunu hazırlamaya ikna olurlar. Bu kararda bakan sekreterinin, tiyatro çalışanlarının vatanseverlik duygularını kabartması da etkili olur.

Oyunu sahneye koymaya ikna olurlar fakat bağımsızlığın ne zaman ilan edileceği devlet sırrı olarak saklanmaktadır. Bu yüzden sürekli tetikte olurlar ve sanki bağımsızlık yarın ilan edilecekmiş gibi oyun hazırlıklarını sürdürürler. Bunların yanında tiyatro ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bakanlık sekreteri zaman zaman oyunu denetlemeye gelir. Her geldiğinde de oyunun ya bir bölümünü tamamen kaldırtır ya da sansürler. Tiyatro çalışanları hem zamanlarının kısıtlı olmasına hem de bürokrasinin oyunlarına direkt olarak müdahale etmesine rağmen canla başla oyunu bağımsızlığın ilan edileceği güne yetiştirmeye çalışırlar.

Oyun iki perde olarak sahneleniyor ve yaklaşık iki saat sürüyor. Oyunda bir tiyatro sahnesi canlandırıldığı için yalnızca sahne üstü değil salonun diğer alanları da zaman zaman oyuna dahil ediliyor. 5 kişiden oluşan bir orkestra oyun müziklerini canlı olarak yapıyor. Ayrıca oyun, ayrıntılarında güncel politik olaylara dair de çok ince göndermeler içeriyor.

Oyunda benim en beğendiğim karakter Kosova Devlet Tiyatrosu’nun yönetmenini canlandıran ve daha önce birkaç televizyon dizisi ve filmden yüzünü anımsadığım Şahin Çelik oldu. İki saat gibi bir süre ilk bakışta uzun gibi gözükse de oyunun içine dalınca nasıl geçtiğini açıkçası pek anlamadım. Özetle, Geçtim Ama Tiyatrodan bana göre İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun bu sezon izlenilesi oyunlarından birisi olmuş.