İzledim: Eğer Bu Bir Film Olsaydı

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Eğer Bu Bir Film Olsaydı oyununu Cevahir Sahnesi’nde izledim. Haftaiçi olmasına rağmen salonun neredeyse tamamı doluydu. Geçen sezon Cevahir Sahnesi’nde birçok oyun izlemiştim fakat bu sezon çok seyrek gidiyorum. Sezon başlangıcında Defne Yalnız’ın oynadığı tek kişilik oyun Nice Yıllara’yı burada izlemiştim. Geçen haftasonu, Cumartesi matinesinde izlediğim Geçtim Ama Tiyatrodan oyunu ile bu sezon üç defa Cevahir Sahnesi’ne gidebilmişim.

Oyuna dönecek olursam, oyun 1992 yılında Yugoslavya’nın dağılması sırasında kendilerini savaşın içerisinde bulan bir ailenin başından geçenleri konu alıyor. Biz oyunu evin büyük oğlu Alaaddin’in anlatımları ile izliyoruz. Aile savaş ortamında gündelik yaşantısına devam ederken, Alaaddin zaman zaman bizlere perdenin arkasından dönemin önemli olayları hakkında kısa açıklamalar yapıyor. Bunlar kimi zaman iki ülke arasında imzalanan bir anlaşma olabiliyorken kimi zaman da ünlü bir çiftin evlilik veya boşanma haberleri olabiliyor. Tek perde olarak sahnelenen oyun yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Bu süre boyunca savaşın, her bir aile bireyi üstünde yarattığı tedirginlik, huzursuzluk ve sürekli tetikte olma durumunu net bir şekilde görebiliyoruz. Bülbül Susturulduğunda oyununda Raja Shehadeh’in hisettirdiği savaş atmosferini bu oyunda da benzer bir tatta Ziriç ailesi izleyicilere yaşatıyor.

Oyun ile ilgili tek hayal kırıklığım ise isminden dolayı bende oluşan beklentiden kaynaklı oldu. Oyunun ismindeki ve tanıtım yazısındaki “film” ve “kurgu” vurguları üzerine oyunun daha çok savaş üstüne yapılan bir filmin içerisinde geçeceğini düşünmüştüm. Fakat tam anlamı ile beklediğim gibi devam etmedi oyun. Oyunun süresi bana kalırsa optimum düzeyde. Çünkü oyun nispeten yavaş bir tempoda ilerliyor. İki perde olması veya yine tek perde olup daha uzun olması bu tarz oyunlarla arası iyi olmayan izleyiciler için sıkıcı olabilir diye düşünüyorum.

Son olarak bir evin salonunda geçen oyunun Cevahir Sahnesi gibi büyük bir sahne yerine Üsküdar Stüdyo Sahne gibi daha ufak ve samimi bir sahnede izlendiğinde çok daha fazla keyif vereceğini düşünüyorum. Umarım sezon içerisinde öyle ufak bir sahneden oyunu tekrar izleme fırsatım olur.