İzledim: Hamlet

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Geçen sezon çok izlemek istediğim, hatta biletini de almama rağmen oyun akşamı işimin çıkmasından dolayı izleyemediğim Hamlet oyununu önceki akşam Üsküdar Tekel Sahnesi’nde izledim. Hamlet, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Profesyonel ve Sessizlik gibi tiyatro severler tarafından oldukça ilgi gören oyunlarından olduğu için bilet bulmak bir hayli zor oluyor. Özellikle gişeden değil de internetten bilet almak gişe önceliğinden dolayı çok daha zor. Ama ben yine de bir Pazar sabahı erkenden bilgisayar başına geçerek oyuna biletimi alabildim.

William Shakespeare’in Hamlet oyunu, Danimarka prensi Hamlet’in, babasını öldürdükten sonra tahta geçen ve sonrasında annesi ile evlenen amcasından intikam almak istemesini konu alıyor. Oyun boyunca Hamlet’in hem annesine hem de amcasına duyduğu kinin yanı sıra, niyetinin açığa çıkmasına ve amcasının tüm uzaklaştırma çabalarına rağmen intikam almak için yaptığı planları izliyoruz.

Işıl Kasapoğlu’nun rejisörlüğünü üstlendiği Hamlet oyununu, Bülent Emin Yarar tek kişilik performansı ile sahneye koyuyor. Bülent Emin Yarar oyun boyunca izleyicinin karşısına kah Hamlet, kah amcası Claudius, kah da nişanlısı Ophelia’nın babası Polonius olarak çıkıyor. Bülent Emin Yarar’ı daha önce Yetkin Dikinciler ile birlikte Profesyonel oyunundaki Luka karakteri ile izlemiş ve oldukça beğenmiştim. Hamlet oyununda da kendisini çok beğendim. Daha önce klasik sayılabilecek çok az oyun izlediğim ve William Shakespeare’in eserleri hakkında derinlemesine bir bilgim olmadığı için oyundan önce aklımda soru işaretleri vardı. Fakat oyundan sonra iyi ki gelmişim dedim.

Oyun tek perde olarak sahneleniyor ve yaklaşık 1 buçuk saat sürüyor. Tek kişilik bir oyun için başta göz korkutucu bir süre olabilir bu fakat Bülent Emin Yarar’ın sahnede canlandırdığı karakterlere dalıp gidince zamanın nasıl geçtiği anlaşılmıyor. Hamlet amcasının vicdanına dokunmak için sahneye koyduğu tiyatro oyununu hazırlarken “onu vicdanın kapanında sıkıştırmak” deyimini kullanıyor. Oyunun dekoru da kapan şeklinde bir yapıdan oluşuyor, oyun başında açılıp, oyun sonunda kapanıyor.

Hamlet oyununun hazırlanış süreci ile ilgili Bülent Emin Yarar ile yapılmış bir röportaj ve oyunun oldukça geniş bir tanıtım videosu ile bu günlüğü de bitirmiş olayım.