Yeni Sezon Başlarken

Yaklaşık okuma süresi: 3 dakika

Yeni tiyatro sezonu Ekim ayında açılıyor. Daha erken açılan tiyatrolar da var, sezonu kapatmadan yaz aylarında oyunlarına devam edenler de. Ama Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları ve birçok özel tiyatro Ekim ayı başında açıyor perdelerini yeni sezon için.

Tiyatrosuz geçen yaz aylarının sonrasında Ekim ayı için 5 oyunluk bir izleme planı yaptım şimdilik. Büyük bir terslik çıkmazsa Ekim ayı bu oyunlarla geçecek.

Saadet Hanım – İstanbul Şehir Tiyatroları
İlki izleyeceğim İstanbul Şehir Tiyatroları’nın bu sene sahneye koyduğu Saadet Hanım oyunu. Oyun Türk bir oyun yazarı Ahmet Levent Pala’ya ait.

saadet_hanim_tiyatro_oyunu

“Tenha bir banka şubesi, günün öğle saatleri. Emekli ilkokul öğretmeni Saadet Yurtlu parasını çekmek için bankaya gelir. Bugün aynı zamanda oğlu Sermet’in de doğum günüdür ve oğlu için sürpriz bir doğum günü kutlaması planlamaktadır. Ancak bugüne dair sürprizleri olan sadece Saadet Hanım değildir ve birkaç dakika sonra bankada yaşanacaklar Saadet Hanım’ın bütün planlarıyla beraber hayatını da altüst edecektir.”

Torun İstiyorum – Moda Sahnesi
Bir diğer oyun Moda Sahnesi’nin yine bu sezon ilk defa sahneleyeceği  Torun İstiyorum oyunu. Thomas Jonigk’in yazdığı oyunu Moda Sahnesi’nin diğer tüm yetişkin oyunlarını olduğu gibi Kemal Aydoğan yönetiyor.

torun_istiyorum_tiyatro_oyunu

“Farklılıklarla yaşamayı bilmeyen, farklılıklara yaşam alanı bırakmayan totaliter anlayışların bir aile ve onun ilişki içinde olduğu toplumun çeşitli unsurları içerisinde izini sürüyor.”

Erkek Parkı – İstanbul Devlet Tiyatrosu
Erkek Parkı, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun geçtiğimiz sezon sonunda sahnelenmeye başlanan oyunu. Kristof Magnusson’un kaleme aldığı oyunu Sibel Arslan Yeşilay yönetiyor.

erkek_parki_tiyatro_oyunu

“Eşlerinin alışveriş tutkusundan bunalan üç arkadaş, bir alışveriş merkezinin kazan dairesinde her cumartesi buluşarak kafa dağıtmaya çalışır. Çok geçmeden aralarına bir acil  güvenlik elemanı da katılınca bulundukları yer tam bir erkek mahzenine dönüşür. Dört evli erkeğin eşlerini, eşlerinin alışveriş tutkuları ve onlardan nasıl sıkıldıklarını dillendirdikleri bu korunaklı mekanda bir süre sonra erkek dünyasının da ne menem bir şey olduğunu gözler önüne sermeyi başarırlar. Pizza, bira ve futbol tutkularının keyfini sürerlerken  erkeksi hırsları yüzünden işler karışır. Bakalım bu dört mutsuz evli erkek, eşlerinden kaçıp sığındıkları mahzende aradıkları huzuru yakalayabilecekler mi?”

Ferhangi Şeyler – Ortaoyuncular Tiyatrosu
Ferhan Şensoy’un efsaneleşmiş tek kişilik oyunu. Şimdiye kadar ustayı hep sezonların kapanışlarına yakın izledim ama bu sezon izleyeceğim ilk oyunlardan olması beni ayrıca heyecanlandırıyor.
Fuaye Konuşmaları: Ferhan Şensoy ve Ferhangi Şeyler Üzerine Birkaç Şey

ferhangi_seyler_tiyatro_oyunu

“Ferhan Şensoy’un 7 Mart 1987’den beri aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisi, gündelik herhangi olayların Ferhanca bir mizah penceresinden değerlendirilmesidir.”

Hisse-i Şayia – İstanbul Şehir Tiyatroları
Şehir Tiyatroları’nın ilk oyunlarından olan Ahmet Nuri Sekizinci’nin Hisse-i Şayia’sı yeni sahnelemesi ile bu sezon ilk defa sahneleniyor. Yönetmenliğini Tarık Şerbetçioğlu’nun üstlendiği oyunun oyuncu kadrosunda Sezai Aydın, Zihni Göktay gibi önemli isimler yer alıyor.

“Meşrutiyet dönemi tiyatrosunun öncü ismi İbnürrefik Ahmet Sekizinci’nin oyunu; ayrıldıktan sonra da didişmeye devam eden ve biricik kızlarını bir türlü paylaşamayan (“hissei şayia”) karı kocanın bitip tükenmek bilmeyen kavgalarını konu alıyor. Şiddetli geçimsizlikle boşanıp yıllarca birbirinden ayrı kalan, her karşılaşmada ezeli-ebedi kavgalarını tekrarlayan, birbirlerine dava üstüne dava açan, gülünç duruma düşseler de bu didişmeden adeta zevk alan fakat aslında her şeye rağmen birbirini seven karı kocanın ve onların arasında kalan genç kızın öyküsü eğlenceli bir üslupla aktarılıyor.”

Sezonun ilk ayı için izleme programım böyle. Oyunları izledikçe günlüklerini yazmaya çalışacağım.